Spoločnosť Apple nám predstaví nový iPhone 14 vo všetkých štyroch verziách už o niekoľko dní. Zariadenia prídu s množstvom zmien, ktoré sa budú týkať dizajnu aj techniky. V dnešnom článku sa pozrieme na komponent, podľa ktorého sa veľa ľudí rozhoduje, aké zariadenie si majú kúpiť. Ide samozrejme o fotoaparát.

Apple patrí už niekoľko rokov medzi výrobcov, ktorí ponúkajú vo svojich smartfónoch len TOP snímače. Aj keď má dlhodobo nižšie rozlíšenie ako konkurencia, tento aspekt v skutočnosti nie je nevýhodou a v roku 2022 sa pri drahších modeloch zmení.

Prečítajte si tiež  Toto je 5 nastavení fotoaparátu pre iPhone 13, o ktorých musíte vedieť

Dnes sme si pre vás pripravili jednoduchý prehľad toho, aké fotoaparáty dostane iPhone 14, iPhone 14 Max, iPhone 14 Pro a iPhone 14 Pro Max, pričom sme ich porovnali aj s technikou, ktorú mali k dispozícii predchodcovia. V niektorých prípadoch sú zmeny zásadné, inde zanedbateľné…

iPhone 14 a iPhone 14 Max

iPhone 14 Max a iPhone 14 v čiernej farbe
Zdroj: TechViral

Začnime lacnejšími prevedeniami, ktoré pravdepodobne oslovia väčšie množstvo používateľov. iPhone 14 by mal ponúknuť 6,1″ displej a pôjde o priameho nástupcu za minuloročný iPhone 13, ktorý by sa navyše mohol predávať za rovnakú cenu.

iPhone 14 Max so 6,7″ displejom bude naopak novinkou, ktorá v ponuke nahradí najmenší iPhone 13 mini s 5,4″ displejom. Nie je tajomstvo, že drobný model nezaznamenal dostatočný predajný úspech a preto sa s ním Apple rozhodlo skoncovať. Novinka má byť zhruba o 100 € drahšia než základná 6,1″ verzia.

iPhone 13 mini a iPhone 13

 • 12 megapixelový širokouhlý objektív s technológiu Focus Pixels
 • 12 megapixelový ultra-širokouhlý objektív s clonou ƒ/2.4
 • 12 megapixelový predný fotoaparát s clonou ƒ/2.2

iPhone 14 a iPhone 14 Max

 • 12 megapixelový širokouhlý objektív s technológiu Focus Pixels
 • 12 megapixelový ultra-širokouhlý objektív s clonou ƒ/1.8
 • 12 megapixelový predný fotoaparát s clonou ƒ/1.9 a technológiou automatického zaostrovania.

Ako môžete vidieť sami, zmeny vo fotoaparátoch sa budú pri základných prevedeniach týkať predovšetkým clony a kvality jednotlivých snímačov. Veľkou novinkou bude aj možnosť automatického zaostrovania na prednej kamere, ktorou žiaden doterajší iPhone nedisponoval.

iPhone 14 Max v bielej, čiernej, modrej a červenej farbe
Zdroj: AppleInsider

iPhone 14 a iPhone 14 Max ponúkne taký fotoaparát, ktorý bude viac ako stačiť každému bežnému a rovnako aj náročnejšiemu používateľovi.

Pokiaľ však bude chcieť niekto používať zadné šošovky ako pracovný nástroj, zvoliť by mal radšej sofistikovanejší iPhone 14 Pro alebo iPhone 14 Pro Max.

iPhone 14 Pro a iPhone 14 Pro Max 

iPhone 14 Pro Max v grafitovej farbe a iPhone 14 Pro v striebornej farbe
Zdroj: Cgtrader / Madmix

Pokiaľ sa radíte medzi profesionálov, alebo si len potrpíte na vyššej verzii iPhonu, Apple si pre vás v roku 2022 pripraví dva prémiové modely. V prvom rade to bude menší iPhone 14 Pro so 6,1″ displejom a v druhom rade vlajková loď, iPhone 14 Pro Max so 6,7″ displejom.

Obe novinky by mali v porovnaní s predchodcami (iPhone 13 Pro a iPhone 13 Pro Max) zdražieť približne o 100 €, čím sa ešte zvýši „priepasť“ medzi základnými a prémiovými verziami. Na strane druhej, obe novinky by mohli štartovať s 256 GB úložiskom (oproti súčasným 128 GB), čo sa hodí pri fotení a tiež natáčaní videa.

Phone 13 Pro a iPhone 13 Pro Max

 • 12 megapixelový širokouhlý objektív s technológiu Focus Pixels
 • Šesť-prvkový teleobjektív
 • Možnosť nahrávania 4K videa
 • 12 megapixelový predný fotoaparát s clonou ƒ/2.2

iPhone 14 Pro and iPhone 14 Pro Max

 • 48 megapixelový širokouhlý objektív s technológiu Focus Pixels a Pixel Binning
 • Sedem-prvkový teleobjektív
 • Možnosť nahrávania 8K videa
 • 12 megapixelový predný fotoaparát s clonou ƒ/1.9 a technológiou automatického zaostrovania.

Ako môžete vidieť sami, okrem prítomnosti LiDAR skeneru a prepracovanejšieho teleobjektívu bude mať iPhone s označením „Pro“ aj vyššie rozlíšenie klasického širokouhlého objektívu. Ten by mal ponúkať dokopy až 48 megapixelov, pričom okrem technológie Focus Pixels dostane aj Pixel Binning.

Tá mu umožní „spojiť pixely“ a fotiť v nižšom rozlíšení, čo sa hodí najmä počas zhoršených svetelných podmienok. Ako však upozorňuje nedávny únik, Apple s tým má tesne pred uvedením noviniek na trh problémy.

Vyššie 48 Mpx rozlíšenie tiež umožní nahrávať 8K video, ktoré sa bude dať zúžitkovať v prvom headsete od Apple. Ten by mal prísť na trh niekedy na budúci rok.

Kamerový systém a Notch v iPhone 14 Pro
Zdroj: Cgtrader / Madmix

Dajte nám vedieť do komentára, na ktorý z vyššie vymenovaných iPhonov si robíte zálusk vy. Tešíme sa na všetky vaše postrehy a názory.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -