Výrobcovia moderných smartfónov sa doslova predbiehajú v tom, kto do svojho zariadenia implementuje rýchlejší systém nabíjania. Zatiaľ čo Apple sa už roky drží štandardu 20 W, konkurenčné Xiaomi vyvíja systém, vďaka ktorému bude možné nabíjať až výkonom 200 W. Doplna tak zariadenie nabijete za niekoľko minút.

Vráťme sa, ale naspäť do reality. Rýchle nabíjanie je síce super no má zásadnú nevýhodu. Vášmu akumulátoru nerobí práve najlepšie. Pokiaľ do zariadenia prúdi „šťava“ príliš rýchlo, oveľa skôr degraduje a vy ho musíte vymeniť. V opačnom prípade to môžete negatívne pocítiť na výdrži, ale aj výkone samotného zariadenia.

Čo však robiť v situácii, keď váš telefón podporuje rýchle nabíjanie a v praxi vám to akosi nefunguje? Niekedy skrátka potrebujete dobiť predčasne, pretože sa chystáte na akciu, no nestíhate. V tejto situácii je najlepšie skontrolovať hneď viacero vecí, ktoré na rýchle nabíjanie vplývajú. Problémy môže spôsobovať aj ich kombinácia.

1. Máte aktivované rýchle nabíjanie?

Nabíjanie Android
Zdroj: Unsplash / Onur Binay

Začnime úplným základom. Keďže rýchle nabíjanie škodí batérii, výrobcovia niektorých zariadení s operačným systémom Android ho ponúkajú len ako dodatočnú funkciu v nastaveniach, ktorú si musíte manuálne aktivovať. V opačnom prípade vám nepomôže ani to, keď do svojho mobilu zasuniete výkonnejšiu nabíjačku z počítača. Taktiež by sme chceli zdôrazniť, že niektoré Androidy ponúkajú rýchle nabíjanie aj super-rýchle nabíjanie. Druhú menovanú funkciu však radšej používajte len vtedy, keď je to naozaj nutné.

Taktiež chceme upozorniť na funkciu optimalizovaného nabíjania batérie, ktorá vám teoreticky môže robiť komplikácie. Funguje to tak, že keď svoj smartfón položíte na nočný stolík, nabije sa len do 80 % a zvyšných 20 % doplní až tesne pred tým, ako podľa odsledovaného správania pravidelne vstávate.

Keďže sa batéria nabije len na osemdesiat a nie sto percent, akumulátor sa zbytočne neprebíja a vydrží dlhšie. Samozrejme, ale platí, že ak potrebujete rýchlo nabiť čo najviac percent batérie, optimalizované nabíjanie radšej vypnite.

2. Čo nabíjačka a kábel

20W adaptér
Zdroj: SvetApple.sk

Druhou základnou chybou, pre ktorú často nefunguje rýchle nabíjanie je použitie nesprávnej nabíjačky či kábla. Je obrovský rozdiel v tom, či použijete klasický 5 W adaptér, ktorý sa štandardne dodával ešte ku iPhonu 11, alebo modernejší 18 W, respektíve 20 W adaptér, ktorý si dnes musíte kúpiť v samostatnom predaji za zhruba 21 eur.

Toto isté platí aj pri Androidoch, kde býva rýchlosť nabíjania mnohonásobne vyššia. Ak váš smartfón podporuje 50 W nabíjanie, no vy máte iba 25 W nabíjačku, je logické, že funkcia najrýchlejšieho možného nabíjania nebude dostupná. Váš hardvér je v tomto prípade nedostatočný.

Prečítajte si tiež  Apple Vision Pro sa ešte ani nedostal k zákazníkom, no už má prvý update

Za zmienku tiež stojí použitie správneho kábla. Môžete mať silnejší adaptér, no ak kábel, ktorý používate nepodporuje rýchle nabíjanie, máte jednoducho smolu. V tomto bode doplníme, že sa to pravidelne stáva používateľom zariadení od spoločnosti Apple. Veľa lacných náhrad Lightning kábla nefunguje správne a zbytočne predĺžujú dobu na plné dobitie akumulátora.

3. Aj zástrčka či predlžovačka môže spomaľovať nabíjanie 

zástrčka v stene
Zdroj: Neven Krcmarek

Aj keď si to možno na prvú neuvedomíte, celý problém pomalého nabíjania nemusí spôsobovať zariadenie, nabíjačka či kábel, ale práve zástrčka, ktorú ste práve použili. Niekedy hold natrafíte na chybný kus a zistíte to až po nejakom čase. Aj preto vždy odporúčame vyskúšať viacero zástrčok a porovnať rýchlosť nabíjania na každej z nich.

Samozrejme, nejde o žiadnu „raketovú vedu“. Nemusíte nič skúmať do podrobných detailov. Ak však budete mať pocit, že v niektorej zástrčke sa vaše zariadenie nabíja príliš pomaly v porovnaní s inou, viete, kde hľadať problém.

Okrem toho máme ešte jeden tip a tým je otesovanie rýchlosti nabíjania zo zástrčky a následne z predlžovačky, ktorá je v nej obvykle pripojená. Práve niektoré predlžovačky môžu spôsobovať, že vám nie je sprístupnené rýchle nabíjanie, pretože v nich máte napojené iné zariadenia či spotrebiče. Pre rýchle nabíjanie je vždy ideálna samostatná zástrčka.

4. Vyčistili ste konektor?

iPhone alebo iPad sa zrazu nechce nabíjať
Zdroj: Google

Napadlo vás niekedy vyčistiť si nabíjací konektor? Ak nie, rovno to urobte. Neustálym vkladaním a vyberaním zariadenia z vrecka sa v tejto časti zvykne usádzať prach a iná špina, ktorá sa postará nie len o spomalenie nabíjania, ale dokonca aj o jeho úplne zastavenie. Ak máte iPhone, predpokladáme, že ste sa s tým už stretli. Je to vcelku bežný jav.

Na vyčistenie konektora nepotrebujete žiadne drahé príslušenstvo a zvládnete to aj sami doma. Vezmite si tenký predmet (ideálne drevené špáradlo) a opatrne sa pokúste vytiahnuť z útrob konektora čo najviac nečistôt. Pravdepodobne zostanete zaskočení z toho, aké nemylé prekvapenie sa v tejto časti zariadenia skrýva.

Pokiaľ sa vám nedarí, za žiadnych okolností nepoužívajte ostré kovové predmety či stlačený vzduch. Samozrejme, sú ľudia, ktorí si vedia vyberať špinu z konektora aj pomocou nich, no neskusený používateľ môže poškodiť citlivý hardvér zariadenia, ako aj vnútorné tesnenia.

5. Nie je batéria vo vašom smartfóne už príliš stará? 

Droidmen

Prvé smartfóny s podporou rýchleho nabíjania začali prichádzať na trh už pred viac ako piatimi rokmi. To znamená, že tieto produkty dnes majú batérie, ktoré už nemusia spĺňať dávnejšie štandardy. Ich kapacita postupne klesá a výkonnosť degraduje.

Prečítajte si tiež  Apple začalo predávať repasovaný iPhone XR.

Ak sa teda smartfón nechce rýchlo nabiť, prípadne sa počas tohto procesu správa zvláštne (napríklad sa nadmerne prehrieva), určite navštívte servis, kde sa vám na batériu pozrú a pravdepodobne ju vymenia.

Ak máte iPhone, tak platí, že batéria by mala mať minimálne 80 % zdravie na to, aby fungovala správne. Ak sa vám v sekcii zdravia zobrazuje hodnota 79 % alebo nižšia, je čas na výmenu.

Pri Androidoch je to podobné, no na zistenie presného zdravia batérie si zvyčajne musíte stiahnuť aplikáciu. Našťastie budúca verzia tohto operačného systému začína problém riešiť. Bežný smartfón je stavaný na cca 500 nabíjacích cyklov.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach, kde nás sleduje dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner
Môže ťa zaujímať
- Reklama -