Spoločnosť Apple sa dlhé roky snaží pôsobiť tak, že jej veľmi záleží na bezpečnosti používateľov. Operačný systém iOS v iPhone preto dostáva pravidelné aktualizácie aj niekoľkokrát mesačne, ktoré odstraňujú technické, ale aj bezpečnostné chyby. A aj keď ich tu v porovnaní s Androidom veľa nebýva, s jednou sa používatelia mohli stretávať celé 4 roky. Informoval o tom portál Securelitst.

Zdá sa totiž, že niektorí majitelia iPhonov mohli byť vystavovaní útokom škodlivého vírusu už od roku 2019, pričom tento problém si skoro doteraz nikto nevšimol. Nebezpečný malware sa mohol do vášho zariadenia dostať pomerne jednoducho prostredníctvom iMessage, pričom išlo o takzvanú zero-click zraniteľnosť. Pokiaľ sa to stalo, útočník získal nad vašim zariadením nevídanú kontrolu.

Bez toho, aby ste niečo robili totiž dokázal na diaľku spustiť kódy, vďaka ktorým si dokázal zo serverov stiahnuť a nainštalovať všetky moduly či doplnky, ktoré vírus potreboval. Používateľ zariadenia samozrejme po celý čas ani netušil, že sa niečo deje.

Spozorovať mohol maximálne nezvyčajne rýchle vybíjanie batérie, sekanie systému, alebo výraznejšie zvýšenie teploty zariadenia v pokojovom režime. Pravdepodobne by to ale nikto z nás neprisudzoval ku vírusu. Tie predsa na iOS „skoro“ nie sú.

Malware bol sofistikovaný. Urobil po sebe „poriadok“

starší iPhone
Zdroj: Bing AI / Unsplash / AB (úprava redakcie)

Samotný malware bol tak dokonalo prepracovaný, že o svojej prítomnosti a spôsobe, akým sa do zariadenia dostal, dokázal dokonalo zahladiť stopy. Aj preto si žiaden vývojár celé štyri roky nevšimol, že niečo nie je v poriadku.

Akonáhle to malware urobil, automaticky začať sledovať zariadenie aj používateľa a postupne o ňom získaval rôzne dáta či dokonca osobné údaje. Treba však zdôrazniť, že malware nebol dokonalý a preto sa v systéme nedokázal udržať napríklad pri vypnutí iMessage, alebo reštarte zariadenia. Zaujímavé však je, že bol schopný zabrániť aktualizáciám softvéru.

Oprava už prišla 

Aj keď ide o pomerne hrozivé zistenie a spoločnosť Apple sa ku existencii tejto zraniteľnosti zatiaľ nijako oficiálne nevyjadrila, podľa autorov už prišla oprava.

Tej sme sa dočkali s aktualizáciou iOS 16.5, ktorá vyšla ešte pred pár mesiacmi a niektorým ľuďom spôsobila rýchlejšie vybíjanie batérie.

Aj napriek tomu by ste však s týmto updatom nemali váhať, nakoľko ako sami vidíte, riziká číhajú aj na platformu iOS, nie len na Android.

Hrozieb je síce podstatne menej a poväčšine sa s nimi stretávajú predovšetkým politicky exponované osoby, alebo novinári. Aj tak by ste ale mali byť na pozore. My ešte doplníme, že Apple minulý rok prinieslo čiastočne riešenie problému s bezpečnosťou, v podobe špeciálneho bezpečnostného režimu, ktorým je vybavený iOS 16 aj iOS 17. Pripravte sa ale na to, že vám obmedzí niektoré funkcie.

Prečítajte si tiež  Muž žaluje Apple o 2 bilióny dolárov. Dôvodom je, že mu dali pri reklamácii nové zariadenie.

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -