Ako uvádza zahraničný portál ETnews, juhokórejský Samsung chystá v roku 2023 obrovské prekvapenie. Jeho ďalší smartfón, ktorý ponesie označenie Galaxy S23, by mal dostať úplne nový fotoaparát s monštruóznym 200-megapixelovým snímačom.

Ako sa píše v úniku, technológie sa za uplynulé 4 roky v tomto smere zásadným spôsobom zlepšili, pričom nie je vylúčené, že na podobný vlak v budúcnosti nastúpi aj spoločnosť Apple so svojim pripravovaným iPhonom 15 Pro / 15 Pro Max.

Dodávatelia už pracujú na výrobe dielov 200 Mpx fotoaparátu pre Samsung Galaxy S23

Samsung Galaxy S23 s 200 Mpx fotoaparátom
Zdroj: Technizo Concept

Aj keď zatiaľ žiadne oficiálne informácie ohľadom použitia 200 Mpx fotoaparátu v smartfóne Galaxy S23 zverejnené neboli, divízia Mobile Experience (MX) spoločnosti Samsung Electronics mala podľa úniku oboznámiť svojich výrobných partnerov so svojimi plánmi.

Prečítajte si tiež  iPhone 14 a iPhone 14 Pro: Cena, dizajn, výdrž batérie a všetky novinky, ktoré potrebujete vedieť

Tieto informácie potvrdili aj niektorí dodávatelia, ktorí začali s prácami na potrebných dieloch. Podobné rozlíšenie fotoaparátu už dnes ponúka Motorola či Xiaomi, pričom obe tieto firmy čerpajú technológiu od juhokórejského Samsungu.

Ide o úplne novú technológiu

Samsung ISOCELL HP3 - snímač s rozlíšením 200 megapixelov, ktorý príde do predaja v roku 2023
Zdroj: Samsung

Spoločnosť Samsung Electronics predstavila ISOCELL HP3, svoj vlastný 200-megapixelový snímač fotoaparátu, ktorý má pomôcť výrobcom udržať ich prémiové smartfóny štíhle, no pri fotografovaní extrémne výkonné. Ako prvý o tom informoval ešte pred pár mesiacmi portál Engadget.

Samozrejme, v súvislosti s obrovským množstvom megapixelov v relatívne malom snímači sa často stretávame s efektom horšieho snímania v slabých svetelných podmienkach. Samsung to ale našťastie rieši prostredníctvom technológie pixel binning, skrz viacnásobne zvýšené ISO a takisto maximálny dynamický rozsah.

Samsung má vraj najväčšie pixely v odvetví 

Samsung Galaxy S23 s 200 Mpx fotoaparátom
Zdroj: Technizo Concept

Nový snímač HP3 má veľkosť až 1/1.4 palca, čo je podľa zahraničného média na pomery smartfónov pomerne dosť. Na strane druhej sú však tieto rozmery v súvislosti s 200 megapixelovým rozlíšením stále iba veľmi mierne.

Spoločnosť Samsung tvrdí, že má najmenšie pixely v odvetví s veľkosťou 0,56 mikrónu, čo je o 20 % menej, ako 0,64 mikrónové pixely snímača ISOCELL HP1 uvedeného na trh minulý rok.

Prečítajte si tiež  Chcete odolnejší pletený Lightning kábel priamo od Apple? Tieto produkty ho ponúkajú

Ako ale poznamenáva Engadget, toto vyjadrenie Samsungu sa nezakladá na pravde, pretože čínsky výrobca Omnivision predstavil ešte vo februári svoj vlastný 200 megapixelový snímač, ktorý má rovnakú veľkosť pixelov na úrovni 0,56 mikrónu.

Za zmienku tiež stojí, že nedávny únik odhalil plány spoločnosti Samsung na predstavenie ešte šialenejšieho, až 450 Mpx snímača, ktorý by mal byť vhodný pre použitie v mobilných zariadeniach. Jeho nasadenie je však zatiaľ hudbou ďalekej budúcnosti.

iPhone 14 Pro Max bude na Samsung strácať

iPhone 14 Pro v striebornej farbe
Zdroj: Cgtrader / Madmix

Aj keď je pravda, že spoločnosť Apple chystá v roku 2022 veľkú zmenu, na Samsung sa v počte megapixelov určite nedotiahne. iPhone 14 Pro a iPhone 14 Pro Max má totiž dostať fotoaparát s rozlíšením 48 Mpx a možnosťou zaznamenávať 8K video pre prvý AR / VR Headset.

Prečítajte si tiež  Prečo chce Apple získať váš starý iPhone pri predaji toho nového? Dôvodov je viac

Na strane druhej, krok spoločnosti Samsung môžeme považovať skôr za dobrý marketing než reálne využiteľnú funkciu. Nechceme určite tvrdiť, že 200 Mpx fotoaparát je v smartfóne zbytočný, no zároveň sme presvedčení, že viac ako 99 % ľudí takto vysoké rozlíšenie v živote nepoužije. Navyše, čím väčšie rozlíšenie, tým viac pamäte spotrebuje každá jedna fotka.

Dajte nám vedieť do komentára, čo si o tom myslíte vy.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -