Spoločnosť Apple robí všetko po svojom a pokiaľ vlastníte iPhone alebo iPad a chcete si doň vložiť cez váš počítač hudbu, asi vás neprekvapí, keď aj to musíte robiť úplne ináč ako konkurencia. Lepšie povedané, musíte to robiť cez program iTunes 12, ktorý dostal pre váš počítač s Windowsom novú aktualizáciu!
Aktualizácia iTunes 12.1.1 pre Windows
Apple vydalo len pred niekoľkými hodinami úplne novú aktualizáciu svojho iTunes 12 a to konkrétne s označením 12.1.1 pre počítače s operačným systémom Windows. Vzhľadom na to, že aj my momentálne používame Windows a vieme, že iTunes preň stále nie je úplne dokonalo „doladený“ (dlhé načítavanie, občasné zamrznutie programu, či na pomery príliš vysoká záťaž na počítač) sme si už aktualizáciu nainštalovali a myslíme si, že Apple neopravil len chyby ale taktiež vylepšil kompatibilitu s Windowsom.
Zdá sa nám totiž, že aj keď je načítavanie stále zdĺhavé, určite je o niečo kratšie, ako v predošlej verzii. To však samozrejme nie je jediná chyba, ktorú aktualizácia opravuje. Okrem kompatibility rieši aj problémy s prehrávaním hudby či videí a taktiež vylepšuje synchronizáciu medzi aplikáciou Outlook a vašim iOS zariadením. Okrem iného by aktualizácia mala obsahovať aj množstvo menších opráv ako napríklad zlepšenie synchronizácie medzi iTunes a iPhonom atď…
Tak ako mnohé iné redakcie po celom svete, tak aj my práve testujeme iOS 8.3 (momentálne len beta verziu). Zatiaľ sme veľa zmien oproti klasickej verzii nepostrehli, no objavila sa tu jedna veľmi príjemná vec, ktorá sa ozvala po tom, ako sme podržali tlačidlo Home Button. Nie, teraz nemáme na mysli češtinu či slovenčinu. Apple jednoducho vylepšil hlas Siri a teraz znie omnoho prirodzenejšie!
Krajší hlas!
Hlasová asistentka Siri sa do našich iPhonov dostala ešte v roku 2011, kedy sa nachádzala v modeli 4S. Odvtedy už ubehli necelé 4 roky a Apple sa o Siri konečne začína poriadne starať. Prednedávnom unikla informácia, že v iOS 8.2 sa nachádzajú stopy po slovenských, českých, či dokonca poľských príkazoch pre hlasovú asistentku Siri. Po tom, ako vyšla iOS 8.3 beta 1, sme sa ich však žiaľ nedočkali. Náznak toho, že ich však Apple možno už čoskoro, predstaví, sa objavil dnes.
Tento náznak však nijako nesúvisí s danými rečami. Apple len ukázalo, že na Siri skutočne pracuje. Jej hlas je totiž v súčasnej verzii 8.1.3 na pomery ostatných hlasových asistentov celkom dobrý, no Apple chce byť najlepší a tak Siri naučil poriadne rozprávať. V iOS 8.3 dostala poriadnu lekciu z angličtiny, či omnoho lepšiu výslovnosť. Momentálne znie asi desaťkrát prirodzenejšie. Veď posúďte sami.
Len tak mimochodom, práve toto by mohol byť náznak, že Apple začalo experimentovať so Siri naozaj vo veľkom a na nových jazykoch stále pracuje. Pokiaľ by sa totiž po štyroch rokoch objavili už spomínané jazyky, z Cupertina by nás naozaj potešili!
Spoločnosť Apple už onedlho odštartuje veľký predaj svojich úplne nových inteligentných hodiniek Apple Watch, ktorých cena bude štartovať na 349$ za menší hliníkový model s uhlopriečkou 38mm. Okrem toho sa však budú predávať aj Apple Watch Edition a teda hodinky z 18-karátového zlata. A teraz pozor, ich cena môže byť aj 10 000$!
Apple Watch Edition a ich astronomická cena
Už od predstavenia zlatej verzie hodiniek Apple Watch bolo jasné, že nepôjde o tovar, ktorý by si mohli dovoliť bežní smrteľníci. Pôjde skôr o tovar, ktorý si budú kupovať tí, ktorých výplatné pásky sa pohybujú v desiatkach či stovkách tisícoch dolárov. Aj keď je takýchto ľudí omnoho menej, Apple na nich zarobí keďže cena Apple Watch Edition a teda edícia vyrobená z 18-karátového zlata má začínať na cenovke približne 5 000$.
To však nie je zďaleka všetko! Podľa Johna Grubera z Daring Fireball sa cena za zlaté hodinky od Apple môže vyšplhať bez problémov aj na 10 000$. Ide o to, že hodinky v tomto prevedení budú pomerne vzácny tovar a pokiaľ budete chcieť 42mm verziu s nejakým tým „exkluzívnym“ náramkom, tak budete musieť aj patrične zaplatiť. Každopádne, pokiaľ by Apple ponúklo za zlaté hodinky cenovku medzi 5-10 tisícmi dolárov, zarobilo by na nich neuveriteľné peniaze, keďže marža by mohla byť pokojne aj 90% (v prípade verzie za 10 000$).
John Gruber tiež dodáva, že si nie je istý, či budú zlaté hodinky vôbec dostupné inde ako v obchodoch Apple Store. Vraj sú totiž príliš exkluzívne na to, aby ich Apple predávalo aj do iných, bežných obchodov a navyše sa plánuje veľká prestavba Apple Store práve kvôli hodinkám. Podľa zdrojov by malo byť ku začiatku predaja dostupných asi 1 milión zlatých hodiniek čo je asi 1/5 z celkových predajov inteligentných hodiniek za uplynulý rok. Nezabúdajme však na fakt, že ide o hodinky, ktorých cena môže byť aj 40-50 násobne vyššia!
V dnešnom svete je iPhone 6 jednoducho najpopulárnejším smartfónom a to nikto nespochybňuje. Na jeho veľkej sláve sa však chcú zviesť aj malí čínski výrobcovia, ktorí svoje smartfóny, vybavené Androidom zabalia do identického tela a predávajú používateľom, ktorí jednoducho na klasický iPhone 6 nemajú peniaze, no chcú si užiť jeho dizajn. Poďte sa pozrieť na 3 najlepšie z nich!
Fejky
Trendy fejkových iPhonov sa nachádzajú predovšetkým v Číne a v oblastiach, kde ľudia nemajú dostatok peňazí na to, aby si mohli dovoliť najnovšie zariadenie s nakúsnutým Jabĺčkom na zadnom hliníkovom šasi. Práve preto siahajú po lacnejších alternatívach, ktoré im trh ponúka a tie sú naozaj prepracované tak, že s ich rozpoznávaním by mal problém aj znalec. Pozrite sa na najvydarenejšie fejky iPhonu 6, ktoré môžte zakúpiť na trhu.
Texet iX-maxi
Začneme jednou z najvernejších kópii iPhonu 6 vôbec. Celkom paradoxne nepochádza z Číny ale z najväčšej krajiny sveta a teda z Ruska. Toto zariadenie je svojim dizajnom k skutočnému zariadeniu od Apple naozaj veľmi blízko a prezradia ho len malé detaily, ktorými sa odlišuje. Poháňa ho procesor MediaTek (tak ako aj zvyšné dva klony), ktorý je naladený na frekvenciu 1,3Ghz a spolupracuje s operačnou pamäťou 1GB. Čo sa týka fotoaparátov, tak tie by sa dali označiť ako mizerné. Ten zadný disponuje rozlíšením 8mpx a predný 2mpx. Kvalita fotiek je však poväčšine naozaj nízka a s tou od Apple sa nemôže ani zďaleka porovnávať.
Batéria disponuje kapacitou len 1600 mAh, čo je podstatne menej ako v prípade iPhonu 6 a rozlíšenie displeja je taktiež nižšie, presnejšie 540 x 960 pixelov, no uhlopriečka zostáva rovnaká a teda 4,7″. Toto zariadenie však začína na veľmi príjemnej cene, ktorá je dokonca nižšia, ako výrobné náklady na nový iPhone 6 a je stanovená na 174$!
Druhou dokonalou kópiou iPhonu 6 je konkrétne Vphone I6, ktorého tvorcovia si dali naozaj záležať nie len na zovňajšku zariadenia. Aj keď tu totiž beží operačný systém Android, jeho nadstavba bola totálne od základu prerobená tak, aby pôsobila rovnako dôveryhodne ako iOS 8 a tak si ho môžu so skutočným iPhonom pomýliť aj používatelia, ktorí sa spoliehajú na to, že po jeho odomknutí uvidia Android.
Pod kapotou nájdeme opäť procesor MediaTek, ktorý má 4 jadrá a je taktovaný na 1,3Ghz. O operačnú pamäť sa tu stará 1GB, no toto zariadenie prekvapí pomerne kvalitným fotoaparátom. Kým predná kamera dokonalo poslúži so svojimi 5mpx na tvorbu selfie, tá zadná má rozlíšenie 16mpx a slnečnú clonu 2,2/f tak, ako aj iPhone 6. Výsledkom sú naozaj skvelé fotografie. Klon pochádza z Číny a jeho cena sa pohybuje na úrovni 150$
Vphone I6 – svetapple.sk
Nemenovaný klon iPhone 6
Nakoniec tu máme úplne posledný, taktiež dokonalý klon iPhonu 6, ktorý však nemá svoj vlastný názov. Výrobca tohto zariadenia bol dokonca natoľko drzý, že okrem toho, že jeho produkt vyzerá zvonku ale aj zvnútra úplne rovnako, ako iPhone 6, na jeho zadnej strane sa nachádza nakúsnuté Jabĺčko. Veľmi podobne je to aj s krabicou, v ktorej je zariadenie zabalené. Tá je takmer rovnaká ako od Apple. Toto zariadenie jednoducho vyzerá z celej trojice asi najvernejšie!
Používateľov asi najviac prekvapí displej, ktorý je používaný aj v iPhone 6 a tak ide o úplne totožný LCD panel. Procesor je opäť od spoločnosti MediaTek, no tentokrát je výkonnejší, pretože disponuje 8 jadrami a taktovaním na 2,5Ghz. Pamäť RAM ponúka kapacitu 2GB a veľkou zaujímavosťou je aj LTE konektivita, ktorou tento smartfón, ako jediný s trojice, disponuje. Zadná kamera má rozlíšenie 16mpx a údajne je naozaj kvalitná. Na selfie vám vystačí fotoaparát s rovnakým rozlíšením, aké nachádzame aj v samotnom iPhone 6.
To, že si dal výrobca na tomto telefóne naozaj záležať, nachádzame aj vo vnútri, kde sa nachádza naozaj dôveryhodná nadstavba iOS. Telefón je dokonca tak dokonalo premyslený, že sa dá zakúpiť v 16GB,64GB či 128GB rovnako, ako je tomu pri originále, čo znamená, že všetko bolo premyslené do posledného detailu. Vzhľadom na výkon a kvalitu spracovania však patrí tento fake iPhonu 6 medzi tie drahšie či dokonca najdrahšie. Jeho cena sa pohybuje na hodnote asi 300$, čo sa vyrovnáva cene použitého iPhonu 5 či dokonca 5S!
Touch id je takzvaný „blbý zvyk“. Táto revolučná novinka je síce úžasná a používateľom zjednodušuje život na ich iPhonoch, poprípade iPadoch, no akonáhle prejdú na starší iPhone či iPad, chvíľu rozmýšľajú, prečo sa im vlastne zariadenie po dotyku neodomklo. Apple si to uvedomuje a uvedomuje si aj fakt, že veľké využitie má aj v počítačoch Mac. Práve preto by ho mali už čoskoro dostať!
Touch id aj v MacBooku
Touch id sa momentálne nachádza v troch verziách iPhonu a v dvoch verziách iPadu. Čoskoro by sa však už mala táto rodinka produktov rozšíriť aj o nové MacBooky Air a MacBooky Pro! Podľa uniknutých správ Apple zakomponuje Touch id aj do svojich počítačov Mac a tak budú môcť používatelia vykonávať platby v MacApp Store, iTunes Store či dokonca Apple Online Store len pomocou dotyku svojho prsta. Ten by mohol navyše slúžiť aj na odomykanie počítačov!
Internetové obchody
pokiaľ by Apple poskytlo vývojárom API pre OS X, pravdepodobne by si tento snímač našiel uplatnenie aj pri iných službách a aplikáciach. Napadá nás napríklad fakt, že by už nebolo potrebné vykonávať zdĺhavé procesy pri nákupe oblečenia, príslušenstva či čohokoľvek iného ale všetko by sa to dalo vyriešiť jedným jediným dotykom Touch id. To by dokonca malo byť súčasťou aj budúcich Magic Mouse a Magic Trackpade, čo znamená, že majitelia starších počítačov, by nemuseli kupovať nové!
NoPhone je dôkazom toho, že v dnešnom svete sa dokáže uchytiť naozaj každá hlúposť. Ide vlastne len o plastový kus tehly, ktorá svojim dizajnom pripomína konvenčný smartfón a pri svojej drahšej verzii sa na jej prednej strane nachádza aj zrkadlo. A načo je to vlastne dobre? Na nič, ale predaje sú vynikajúce!
NoPhone je fenomén
NoPhone je jednoducho fenomén, no nejde o fenomén nijakej spoločnosti, ktorá sa zaoberala podobnými produktami ale len troch kamarátov, ktorí spolu chodili do baru, no ich komunikáciu neustále prerušovali smartfóny a sociálne siete a tak sa rozhodli, že vyrobia telefón, ktorý bude vhodným darčekom pre závislých. Hneď po tom, ako sa predaje tohto naozaj nezmyselného kusu plastu rozbehli, zažili jej zakladatelia veľký úspech a samozrejme zisky.
V dnešnej dobe tvrdia, že vybavujú tisícky objednávok, ktoré sú stále väčšie a väčšie. Zakladatelia a tvorcovia tohto kreatívneho nápadu sa teda rozhodli, že pri tejto príležitosti otvoria internetový obchod, kde si budete môcť zo začiatku zakúpiť NoPhone so zľavou až 20%. Áno znie to celkom prívetivo, no skutočnosť, že celý telefón v lacnejšej verzií stoji 12$ a vo verzii „selfie“ so zrkadlom 18$ sa podpisuje pod fakt, že zľava je naozaj minimálna. Každopádne nápad sa cení a my želáme jeho tvorcom úspešné predaje!
Pracujeme na nich každý deň, berieme ich so sebou do práce, na záchod či dokonca do postele. Majú jednoduchý a hlavne chytľavý názov, ktorý v sebe ukrýva písmenko „i“. Áno reč je o Apple produktoch, ktorú sú označované ako „i“(produkt). Prečo sa však takto volajú?
Prečo práve „i“ a kde to vzniklo?
Na túto otázku existuje niekoľko odpovedí, ktoré sa časom medzi používateľmi uchytili. Jedni tvrdia, že toto malé a zároveň nenápadné písmenko v názve produktu znamená „intelligent“, druhí zase to, že Apple označuje svoje produkty písmenom „i“ práve preto, lebo sú inovatívne a teda „inovation“. Obe tieto teórie vyzerajú byť pravdivé a svojim spôsobom aj vystihujú pointu zariadení. Pravda je však niekde úplne inde a súvisí s prijatím Steva Jobsa späť do Apple ku koncu minulého storočia!
iCEO
Všetko sa to malo stať v období, kedy sa Apple začínalo dostávať do problémov a odkúpilo spoločnosť Next, ktorú medzitým stihol vybudovať Steve Jobs. To znamenalo, že sa Steve mohol opäť vrátiť do spoločnosti a keďže Apple bolo v tom období v hroznom stave, vedenie sa rozhodlo, že Steva dosadí ako dočasného generálneho riaditeľa spoločnosti. To znamenalo, že sa neoznačoval klasicky ako CEO (Chief Executive Officer) ale ako iCEO (interim – dočasný Chief Executive Officer). Hneď potom začalo Apple predávať produkty s označením „i“ a tak sa mnohí domnievajú, že práve to bol dôvod, prečo dostali toto písmenko.
Každopádne, v poslednej dobe to začína vyzerať tak, že sa postupne Apple začína zbavovať tohto označenia pri svojich nových produktoch. Spomeňme napríklad nové hodinky, pri ktorých sme všetci predpokladali názov iWatch ale Apple nás naozaj prekvapilo, keď ich odprezentovalo ako „Apple Watch“. To, akým smerom označovania produktov sa spoločnosť teda vyberie uvidíme až v najbližších rokoch!
Áno, nespravili sme chybu a čítate správne. Podľa najnovšej štatistiky Crittercism je mobilný operačný systém Android, z ktorého práve kvôli spoľahlivosti prešlo množstvo používateľov k Apple, stabilnejší ako najnovší iOS 8. Našťastie nie je rozdiel veľmi markantný!
Len 0,2%
Nie je žiadnym tajomstvom, že Apple a jeho iOS 8 nebol práve najstabilnejší, najmä na starších zariadeniach, akými sú napríklad iPhone 4S či iPad mini, čo sa podpísalo pod veľké problémy, s ktorými sa museli od predstavenia vysporiadať. Aj keď je súčasná verzia iOS 8.1.3 na tom omnoho lepšie ako tie predošlé, stále sú tu chyby, ktoré robia používateľom problémy a to sa podpísalo aj pod aktuálny neúspech iOS. Je totiž o 0,2% kazovejší, ako konkurenčný Android 5.0 Lollipop!
Android ide k lepšiemu, ale aj Apple!
Z týchto štatistík môžme teda vyčítať, že Android sa za minulé roky výrazne zlepšil, keďže kazovosť klesla na 2% čo je oproti 2,6% naozaj výrazný skok. Naopak Apple sa o čosi zhoršilo a z 1,9%, ktoré vykazoval iOS 7 stúpol na 2,2%. Je teda jasné, že Google sa konečne začalo zaujímať aj o svoj operačný systém a na zariadeniach, akými sú napríklad smartfóny či tablety Nexus (ktoré majú čistý Android) beží naozaj skvele.
Aj keď to na prvý pohľad môže vyzerať tak, že sa Apple zhoršuje nie je tomu celkom tak. Áno čísla hovoria niečo iné, no aktualizácia, ktorá problémy zníži s číselným označením 8.2 už klope na dvere a okrem iného Apple pracuje aj na iOS 9, ktorý má byť najlepšie optimalizovaným mobilným operačným systémom na svete. Zdá sa teda, že používatelia iOS 8, ktorí sa stretávajú s problémami sa majú na čo tešiť.
Ešte dodáme, že sa celkom výrazne k lepšiemu posunul aj Samsung a jeho nadstavba TouchWiz, ktorá v kombinácií so súčasnou vlajkovou loďou S5 zaznamenáva lepšie reakcie, stabilnejší a hlavne rýchlejší chod. Navyše, model S6 tu bude už čo nevidieť a Samsung vraj TouchWiz okresal pre tento model tak ako je to len možné! Dokonca vraj zahodil, všetky vlastné aplikácie a nahradil ich riešením od Microsoftu. Všetko však uvidíme už v najbližších týždňoch a tak sa novým modelom nechajme prekvapiť!
Zdroj: Elektrek / Vanarama / Apple (úprava redakcie)
V posledných dňoch sa čoraz viac začína špekulovať o tom, či Apple vyvíja vlastný automobil. Tieto správy vznikli po tom, ako sa po San Franciscu začali premávať vozidlá so zaujímavým zariadením na streche. Tieto vozidlá sú registrované na Apple a podľa mnohých prestížnych magazínov v spoločnosti vyvíjajú vlastný automobil. Ide však aj o príliš veľký risk!
Riskovanie
Apple nepatrí medzi spoločnosti, ktoré zvyknú robiť chybné kroky. Áno, niekedy sa stane aj v Apple, že to celkom neodhadnú a jednoducho predstavia produkt, ktorý ľudia nekupujú tak vo veľkom ako ostatné zariadenia. (Na mysli máme napríklad iPhone 5C, ktorý bol pridrahý na to, aby bol „low-cost“ a predaje boli slabé. Stále však omnoho vyššie, ako u konkurenčného Samsungu a jeho vlajkového modelu!). Jednoducho Apple nie je spoločnosť, ktorá skúša riziko a predtým, ako niečo urobí tak to dokonalo premyslí!
Automobil
Pokiaľ teda hovoríme o riziku v spojitosti s Apple a automobilovým priemyslom, asi viete o čo ide. V Cupertine sú jednoducho špička v svete IT a nie v svete motorizmu, čo by mohlo v niektorých častiach vozidla spôsobiť veľké problémy. Aj keby však vytvorili plnohodnotný stroj, ktorý by žiadali masy, problém by mohol byť napríklad v cene. Apple rado nastavuje cenovku najvyššie ako sa len dá a pokiaľ vkročíte do obchodu, ceny Apple produktov začínajú asi tam, kde končia ceny konkurencie. Ak by bolo toto vozidlo pridrahé, nemuselo by sa predávať a tak by Apple zaznamenávalo fatálne straty.
Ako to teda nakoniec celé dopadne sa nechajme prekvapiť až v najbližších dňoch. Každopádne sme aj my veľmi zvedaví, či chce Apple vyrábať svoje vlastné vozidlá!
Zdroj: Wikipedia / Trevor cokley / Unsplash / Dmitry Novikov
Spoločnosť Tesla Motors, ktorej zakladateľom je Elon Musk si vo svete automobilov alebo lepšie povedané elektromiblov robí veľké nádeje, pretože podľa mnohých automobilových novinárov sú práve tieto elektromobily ako jediné použiteľné aj v reálnom živote a naša redakcia sa s názormi úplne stotožňuje. Nové správy hovoria, že do 10 rokov dosiahnú rovnakú trhovú hodnotu, akú má Apple!
Tesla a jej trhová hodnota!
Nie je žiadnym tajomstvom, že Elona Muska pri tvorbe jeho automobilky značne ovplyvnila spoločnosť Apple a jej produkty, ktoré sú jednoducho dokonalé či už po stránke dizajnu alebo hardvéru. Práve preto sú elektromobily spoločnosti naozaj výnimočné a hlavne sa odlišujú od tých ostatných svojim pohonom s tým, že ako jedny z mála elektormobilov sú použiteľné aj do bežného života bez toho, aby ste mali strach z vyčerpania kapacít všetkých batérií.
Keď vyšlo prvé vozidlo Tesly a bolo spomenuté na zasadnutí správnej rady Apple, jeden člen prehlásil, že toto auto je síce revolučné, ale škaredé. Steve Jobs sa postavil a povedal, že toto vozidlo je v skutočnosti nádherné, pretože ho automobilka vyvinula úplne od nuly, čím naznačil, že do Tesly vkladá veľké nádeje. V súčasnosti to vyzerá tak, že Tesla zamestnáva stovky bývalých zamestnancov Apple a naopak čo sa môže o pár rokov vyvolať veľký konkurenčný boj.
Tak či onak, CTO spoločnosti Tesla Motors nezostáva skeptický a tvrdí, že spoločnosť, ktorú založil v roku 2003 Elon Musk dosiahne do 10 rokov rovnakú trhovú hodnotu ako má Apple. Vychádza z faktov, že za najbližších 10 rokov sa dostanú elektormobily do väčšej pozornosti ako kedykoľvek predtým, čo je celkom logické, keďže napríklad aj taká automobilka ako BMW, chce v najbližších rokoch ponúkať ku každému vozidlu aj elektrický pohon. Podľa jeho zistení, by mala Tesla počas 10 rokov nadobúdať každým rokom 10% rast, čo by v spojitosti ceny a zisku v pomere 20:1 znamenalo, že by sa automobilka dostala na rovnakú trhovú hodnotu akú má Apple.
Čo je však na tom celom najlepšie je fakt, že to vôbec nemusí byť také nereálne. Už teraz sa totiž automobilke podarilo zaujať šoférov po celom svete s tým, že tieto vozidlá sú jednoducho najlepšie a status medzi motoristami sa stále zlepšuje. Pokiaľ sa pozrieme na fakt, kde sú elektromobily spoločnosti Tesla dnes (a kde sú elektromobily konkurencie) a kde budú za 10 rokov, myslíme si, že nebude trvať dlho, kým sa zo spoločnosti vybuduje minimálne rovnaký fenomén, akým je v dnešnej dobe napríklad Apple!