Už onedlho sa dočkáme nových aktualizácií naprieč celou rodinou jablkových operačných systémov. Ešte predtým sa Apple s developermi a verejnými testermi podelilo o kandidátske verzie, ktoré odhaľujú, čoho sa v updatoch dočkáme. Čo všetko prinesú nové aktualizácie?

iOS 15.2 a iPadOS 15.2

V systémoch iOS a iPadOS 15.2 pribudne podpora funkcie App Privacy Report, na ktorú spoločnosť Apple prvýkrát upozornila už na konferencii WWDC. Pomocou aplikácie App Privacy Report môžete zistiť, ako často aplikácie pristupujú k citlivým informáciám. Táto možnosť má tiež za úlohu zistiť aké dáta boli udelené prostredníctvom oprávnení na ochranu osobných údajov.

- Reklama -

Funkcia tiež poskytuje podrobnosti o rôznych doménach, s ktorými aplikácie a webové stránky komunikujú, takže môžete sledovať, čo vaše aplikácie robia v zákulisí a kam môžu smerovať vaše údaje.

iOS 15.2

Systém iOS 15.2 taktiež zavádza aktualizovanú verziu funkcie „Apple Messages Communication Safety“ pre deti a pridáva funkciu „Legacy Contacts„, ktorá umožňuje nastaviť osobu, ktorá bude mať prístup k vášmu obsahu (napríklad k fotografiám) v prípade vašej smrti alebo inej neblahej udalosti.

Apple aj naďalej pracuje na zveľaďovaní svojej siete Nájsť (Find My), kde pribudne nová možnosť „Predmety, ktoré ma môžu sledovať„. Vylepšenia sa dočká aj aplikácia Mail, ktorá konečne sprístupní funkciu „Skryť môj e-mail“ pri písaní e-mailu.

watchOS 8.3

Napriek tomu, že v prípade aktualizácie jablkových hodiniek sa nedočkáme žiadnej citeľnej obmeny, niekoľko zaujímavých noviniek predsa len nájdeme. Do watchOS 8.3 dorazí podobne aj ako na ostatné systémy nové členstvo Apple Music s názvom Voice Plan, ktoré umožní prístup ku všetkým skladbám, zoznamom skladieb a staniciam v službe Apple Music pomocou Siri.

watchOS

Vylepšenia sa dočká aj aplikácia „Dýchanie„, ktorá prinesie ďalšie funkcie pre dychové cvičenia. Do apky Počasie pre Apple Watch dorazí hodinová predpoveď počasia, ktorá bude oveľa presnejšia.

Vylepšení v rámci zdieľania obsahu sa dočkajú natívne aplikácie Správy, Hudba alebo Fotky, ktoré budú po novom zobrazovať aj Spomienky a highlighty vašej fotografickej knižnice. Na Apple Watch sa taktiež objaví aj možnosť pridať viacerých časovačov naraz.

macOS Monterey 12.1

Množstvo užívateľov sa v rámci macOS sťažovalo na nedostupnosť ikoniek v lište ponúk. Jedná sa o možnosti nachádzajúce sa na pravej strane lišty ponúk. Tieto ikony poskytujú používateľom pohodlný prístup k ovládacím prvkom jednotlivých aplikácií. Na nových modeloch MacBooku Pro mohli byť tieto ikony prekryté výrezom notch. Práve táto chyba by mala byť v rámci nového updatu opravená.

MacOS 12.1 rieši aj niekoľko ďalších chýb vrátane problémov s funkciou Tap to Click, prehrávaním HDR videa na YouTube a nabíjaním MagSafe. Aktualizácia sa tiež postará o problémy s nereagovaním trackpadu, konektivitu s externými monitormi a opravu nabíjania.

Universal Control

Systémová aktualizácia macOS Monterey 12.1 je momentálne dostupná v rámci beta verzie, no už čoskoro by sa jej mala dočkať aj široká verejnosť. Smutnou správou však je, že v nej neuvidíme očakávanú funkciu Universal Control. Tú totiž Apple znova odložilo a bližšie nešpecifikovalo, kedy sa do systému oficiálne dostane.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJ9to5mac
Redaktor a autor obsahu na svetapple.sk, no hlavne veľký fanúšik firmy Apple a jej ideológie. Okrem noviniek z jablkového sveta patrí medzi moje záujmy aj videoherná sféra, hudba a cestovanie.