Nový operačný systém iOS 14 je tu s nami už niekoľko týždňov, no nie všetci používatelia poznajú jeho funkcie. V tomto článku sme sa pokúsili zhrnúť 10 najdôležitejších vylepšení, ktoré môžete zúžitkovať v praxi. Poďme na to.

1. Widgety

iOS 14 widgety

Začnime tým najdiskutovanejším upgradom. Widgety na domovskej ploche nepodporovala ešte žiadna verzia iOS. V roku 2020 majú teda premiéru. Používateľ si vyberá z viacerých možností, veľkostí a prevedení.

Technologický gigant prináša niekoľko „defaultných“ widgetov z dopredu predinštalovaných appiek. Vývojári majú taktiež možnosť prispievať svojim softvérom. Už dnes sa v App Store nachádzajú appky, ktoré túto novinku podporujú (napríklad Fantastical, Noted, FotMob a tak ďalej), no nie je ich najviac. Na zaujímavejšie widgety si budeme musieť ešte chvíľu počkať.

2. Knižnica aplikácií (App Gallery)

iOS 14 - 3 problémy, ktoré sa mi objavujú v prvej bete.

V Apple si po dlhých rokoch uvedomili, že ľudia používajú desiatky či stovky aplikácií, ktoré sú rozhádzané na niekoľkých plochách v rámci iOS. Zorientovať sa v tom nie je jednoduché a preto vznikla knižnica aplikácií (App Gallery), ktorá ich upratala.

Sami si môžete zvoliť, s ktorými plochami má rátať a s ktorými nie. Urobíte to následujúcim postupom: Podržte prst kdekoľvek na voľnej ploche (vyvolajte trasenie) > kliknite na bodky v spodnej časti obrazovky (označujúce stránky) > Vyberte si plochy, ktoré chcete používať a ktoré chcete zahrnúť do knižnice appiek > kliknite na tlačidlo Hotovo. App Gallery nájdete v pravej časti systému (na poslednej stránke).

3. Prepracovaná Siri, ktorá stále nevie po slovensky

Toto je 10 najdôležitejších noviniek v iOS 14, ktoré by ste mali poznať.

Tak, ako to býva zvykom, v Cupertine vylepšili aj hlasového asistenta Siri. Po novom vám nezaberie celú plochu ale objaví sa v malej „bubline“, v spodnej časti obrazovky. Celé je to o niečo jednoduchšie a prívetivejšie.

Umelá inteligencia bola zásadne prepracovaná. Siri zvládne aj náročnejšie povely alebo otázky. Žiaľ, ani v roku 2020 sa nenaučila rozprávať po slovensky.

Našťastie sa ale objavili dôkazy, že sa o to v spoločnosti Apple pokúšajú. Podpora môže prísť už na budúci rok (iOS 15) a zmení spôsoby, akými používame naše zariadenia. To ale trochu predbiehame…

4. Bezpečnostné ikonky pri používaní mikrofónu alebo fotoaparátu

Spoločnosť Apple si vždy potrpela na bezpečnosť svojich zariadení. Svedčí o tom fakt, že sa do nich horko-ťažko dostávajú aj tí najschopnejší hackeri (ktorí neobchádzajú zabezpečenie ale slabé heslo používateľa).

iOS 14 posunul ochranu na úplne inú úroveň (v porovnaní s iOS 13) a ponúka niekoľko skvelých noviniek. Patria sem ikonky v pravej hornej časti obrazovky. Z času na čas sa tu objavia farebné krúžky a ich význam je následovný:

  • Zelená – aplikácia používa fotoaparát
  • Oranžová – aplikácia používa mikrofón
Prečítajte si tiež  Jablková bublanina - týždeň 9.

Stiahnutím ovládacieho centra si viete overiť, ktorá aplikácia má prístup k mikrofónu alebo fotoaparátu (napríklad v čase, keď ju nepoužívate). Toto vylepšenie už stihlo detekovať viacero pochybení.

5. Nové používateľské rozhranie pre prichádzajúce hovory

iOS 14 a telefonovanie. Pozrite sa ako vyzerá nové špičkové rozhranie!

Dizajnéri sa pohrali aj s vizuálom pre prichádzajúce hovory. Po dlhých rokoch vám už neprekrýva celú plochu obrazovky. Pokiaľ vám niekto zavolá, no vy ho nechcete zrušiť a ani zdvihnúť, jednoducho to ignorujete a pokračujete ďalej v práci, ktorú máte na iPhone rozrobenú.

Za nás super vec, ktorá tu dlhé roky chýbala a používatelia ju vedeli vyriešiť jedine inštaláciou Jailbreaku. Na záver ešte jedna informácia.

Pokiaľ by ste sa rozhodli telefonát predsa len prijať, v ľavej vrchnej časti (v ikonke času) stále prebieha. Stačí sem klinúť a hovor prijať. Viac sme tému rozoberali v tomto článku.

6. Obraz v obraze (picture-in-picture)

Picture-in-picture

Aj keď obraz v obraze neosloví každého, za nás je to obrovský bonus, na ktorý sme čakali od iOS 9 (kedy ho Apple povolilo pre iPad).

Ak radi sledujete videá, no niekedy potrebujete niečo skontrolovať, odpísať na správu alebo zaznamenať informácie z prehrávania, jednoducho si ho presuniete na plochu alebo do inej aplikácie.

Veľkosť tohto okna môžete prispôsobovať podľa potreby. Tak isto sa dá premiestňovať alebo skryť v pravej/ľavej časti obrazovky (prehrávanie sa nepreruší a zvuk beží ďalej). Jedinou nevýhodou je fakt, že obraz v obraze nepodporuje aplikácia YouTube (jedine s prémium účtom). Využívať však môžete trik so Safari.

7. Ovládanie poklepaním po zadnej strane zariadenia

iPhone 11

Hoci sa jedná o drobnosť, z nášho pohľadu môže byť veľmi užitočná. Váš iPhone dokáže zaznamenať poklepanie po zadnej časti tela. Všetko si nastavíte cez prístupnosť (zvoliť sa dá viacero pokynov). Pre príklad:

  • Dvojité poklepanie – Vás vráti na domovskú plochu
  • Trojité poklepanie – Vytvorí screenshot (snímku obrazovky)

Nastavenie je v princípe veľmi jednoduché a pokiaľ otvoríte tento článok, nájdete v ňom kompletný postup ako na to. Netvrdíme, že túto funkciu využije každý. Oplatí sa ju ale vyskúšať a potom sami usúdite, či je pre vás vohdná alebo nie.

8. Automatické prepínanie AirPods medzi zariadeniami

AirPods 3 budú podobné ako AirPods Pro. Vieme kedy prídu do predaja.

Tento bod zaujme predovšetkým majiteľov slúchadiel AirPods/AirPods Pro. iOS 14 spolu s ostatnými systémami prináša podporu pre automatické prepínanie medzi zariadeniami.

Ak teda sledujete video na Macu, no zrazu potrebujete vybaviť hovor cez iPhone, softvér to sám vycíti a slúchadlá prepojí. V rámci používania to funguje až prekvapivo spoľahlivo a pokiaľ ste na AirPods zvyknutí, funkciu budete milovať.

Prečítajte si tiež  Jablková bublanina - týždeň 8.

9. Informácie o schránke (clipboard)

Toto je 10 najdôležitejších noviniek v iOS 14, ktoré by ste mali poznať.

Táto funkcia je veľmi podobná ako bod číslo štyri. Apple zapracovalo tiež na bezpečnosti, ktorá sa spája so schránkou (clipboard). Vo chvíli keď niečo skopírujete a prilepíte, informuje vás o tom vyskakovacie okno vo vrchnej časti obrazovky.

Je to možno iba drobnosť, no podobne ako farebné ikonky, aj tento upgrade pomohol odhaliť pochybenia v známych aplikáciach (napríklad TikTok).

10. Nastavenie defaultného prehliadača alebo e-mailového klienta.

Nemusíte používať Safari a Mail

Na záver jedna z najzaujímavejších vecí, o ktorej možno neviete. Apple sa po prvýkrát rozhodlo, že používateľom dovolí zmeniť defaultného e-mailového klienta alebo internetový prehliadač. Pokiaľ preferujete Chrome pred Safari alebo Spark pred Mailom, pomocou tohto návodu z nich spravíte defaultné appky.

Do komentára nám napíšte, ktoré novinky vás v rámci iOS 14 najviac zaujali. V systéme je ešte kopec iných vylepšení, ktoré stoja za zmienku. Budeme radi za každý váš príspevok do diskusie.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

1 komentár

  1. Komu je to na čo?
    Iphone som kupoval k vôli jednoduchosti. Ak by chudák Steve videl čo robia z jej práce by sa točil v hrobe ! Je to samá hovadina, mali by sa sústrediť na jednoduchost, čo čím dalej tým viac mizne. Ked androiďák my povie že iphone je na nič, lepší je android už im pomali dám zabpravdu, pričom už používam 7. mu generaciu….

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here