Spoločnosť Apple nám pred malou chvíľou predstavila operačný systém iOS 17, ktorý je v tejto chvíli dostupný pre všetkých používateľov, ktorí vlastnia podporované zariadenia. Horúca novinka má plno zaujímavých vylepšení, ktoré vás určite oslovia. Ak si teda chcete prečítať o našom výbere 10 najzaujímavejších z nich, v tomto článku nájdete celý zoznam. iOS 17 toho ponúka viac, ako ste si možno mysleli.

10. StandBy mode ako nový zážitok zo zamknutej plochy

iOS 17 standby
Zdroj: 9to5mac / Apple

Spoločnosť Apple sa v roku 2023 rozhodla, že používateľom spríjemní zážitok z používania uzamknutej plochy iPhonu v pohotovostnom režime, keď je zariadenie umiestnené napríklad na stojane na výšku. Dosť tomu dopomáha aj podpora MagSafe konektora, s ktorou prichádzajú na trh rôzne šikovné držiaky nie len do auta, ale aj do domácnosti. No a presne tie sú pre túto funkciu doslova kľúčové.

iPhone vám v režime StandBy môže ukazovať čas pomocou viacerých prepracovaných ciferníkov. Rovnako tu nájdete aj rozšírené funkcie ovládania domácnosti, vďaka čomu sa stane z vášho smartfónu akési inteligentné domáce centrum. A je tu toho ešte oveľa viac.

Režim StandBy iOS 17
Zdroj: Apple

Snáď jedinou nevýhodou tohto režimu je, že sa musí obmedzovať na určité hardvérové prednosti jednotlivých zariadení. Ak teda nemáte iPhone s Always-on displejom, musíte počítať s tým, že po displeji budete musieť vždy ťuknúť, aby vám zobrazil informácie. Platí to aj keď je na nabíjačke.

Viac informácií o StandBy režime sa dočítate v tomto článku, kde sme ho rozobrali do posledných detailov.

9. Prepracované náhľady kontaktov 

iOS 17
Zdroj: Apple

To, čo sa spoločnosti Apple v roku 2023 skutočne podarilo sú určite prepracované náhľady kontaktov. Keď vám niekto v operačnom systéme iOS 17 zavolá a vy máte kontakt dokonalo prispôsobený, zobrazí sa vám v oveľa elegantnejšej a unikátnejšej forme, ako doteraz.

K dispozícii je veľa možností, ako si vytvoriť návrhy či už pre svoj vlastný kontakt, alebo pre kontakty ostatných. Stačí len trochu kreativity.

8. FaceTime zvukové a video správy 

iOS 17
Zdroj: Apple

Nie je to možno žiadna revolučná novinka, ale z môjho pohľadu veľmi užitočná možnosť, vďaka ktorej nebudete musieť z aplikácie Face Time prechádzať do inej komunikačnej apky, ak vám niekto nezdvihne a vy mu chcete nahrať hlasovú alebo video správu.

Akonáhle sa človek, ktorému ste volali dostane ku svojmu iPhonu, jednoducho si váš odkaz pozrie, keď na to bude mať čas a automaticky vám môže zavolať späť. Je to síce drobný detail, no práve na detailoch je postavený celý operačný systém iOS 17. Aj preto ho tak zbožňujeme.

Prečítajte si tiež  Google chystá kladivo na iPhone 16. Chce ho ukázať predčasne

7. iOS 17 sa naučí hovoriť vašim hlasom 

Umelá inteligencia iOS 17
Zdroj: Bing

Spoločnosť Apple predstavila v roku 2023 funkciu, ktorá do hry zapája aj umelú inteligenciu. V praxi dokáže napodobniť váš hlas a následne uložiť jeho repliku.

Spoločnosť Apple v tomto prípade myslela predovšetkým na hendikepovaných používateľov, ktorí môžu trpieť určitým degeneratívnym ochorením a postupne strácajú schopnosť rozprávať. Vďaka iPhonu si ju zachovajú aspoň v digitálnej forme. Navyše ide o klasickú funkciu prístupnosti, takže vyskúšať si to môže viacmenej každý.

6. Vodováha vo fotkách 

iOS 17 novinky
Zdroj: Macrumors

Funkcia, ktorú si v iOS 17 skoro nikto nevšimol, no z môjho pohľadu si svoju pozornosť zaslúži. Technologický gigant z Cupertina totiž prepracoval aplikáciu Fotoaparát, ktorá po novom obsahuje jednoduchý nástroj vodováha. A na čo slúži?

Odpoveď je úplne jednoduchá. Toto nenápadné vylepšenie vám pomôže odfotiť fotografie tak, aby ste záber neurobili napríklad nakrivo. V strede používateľského rozhrania aplikácie Fotoaparát sa nachádza tenučká čiarka, ktorá vám znázorňuje úroveň naklonenia zariadenia voči rovine.

iOS 17 novinky
Zdroj: iOS Hacker

Apple to navyše vyšperkovalo do dokonalosti tým, že do vodováhy v aplikácii Fotoaparát pridalo aj haptickú odozvu. Akonáhle teda nájdete rovinu, zariadenie vo vašich rukách jemne zavibruje, čím vám dá jasne najavo, že už môžete fotiť.

Je to síce drobnosť, ale veríme, že niekoho môže potešiť absolútne najviac zo všetkých ostatných funkcií. Ide totiž o veľmi praktickú inováciu. Palec hore Apple!

5. Aplikácia Mapy môže fungovať aj offline 

iOS 17 mapy
Zdroj: Macrumors

Jedna z najväčších vychytávok operačného systému iOS 17 je jednoznačne prepracovaná aplikácia Mapy. Spoločnosť Apple tu urobila kus dobrej roboty a pridala funkcie, vďaka ktorým sa môžete tešiť na plnohodnotného konkurenta pre legendárnu službu a aplikáciu Google Mapy.

Asi najvýraznejšou zmenou je možnosť uloženia lokality v Apple Mapách, aby bola prístupná aj offline. Zariadenie je dokonca tak múdre, že ak zistí, že v danej oblasti, ktorú na zariadení vyhľadávate nie je dobrý mobilný signál, automaticky vám navrhne, aby ste si mapu preventívne stiahli.

iOS 17 mapy novinky
Zdroj: Macrumors

Okrem iného Apple pred pár mesiacmi sprístupnilo nové mapové podklady pre Slovensku republiku. O tom sa však dočítate viac v tomto článku.

4. Interaktívne widgety 

ios 17 widgety
Zdroj: Apple (úprava redakcie)

Trvalo to niekoľko rokov, no konečne to máme tu. Widgety v iOS boli doposiaľ šikovné no trochu primitívne a najviac sa z toho smiala konkurencia s operačným systémom Android. V Cupertine si však evidentne povedali „dosť!“ a na svojej slabine poriadne zapracovali.

Operačný systém iOS 17 preto dostal interaktívne widgety, o ktorých sa viac dočítate v tomto článku. V praxi však môžete napríklad odškrtávať nákupný zoznam priamo na odomknutej obrazovke, alebo ovládať domácnosť cez veľké tlačidlá v týchto miniaplikáciách. Opäť výborné vylepšenie.

Prečítajte si tiež  V týchto krajinách si niektoré funkcie AirTagu neužijete

3. NameDrop 

Funkcia NameDrop v iOS 17
Zdroj: Apple

Apple má svoj legendárny AirDrop, ktorý bol teraz obohatený o ďalšiu funkciu NameDrop. Hoci tá podľa všetkého nebude po oficiálnom uvedení na trh okamžite k dispozícii, v tomto prípade musíme oceniť vynikajúci nápad, ktorý tu spoločnosť Apple mala.

Ak si s niekym budete chcieť vymeniť digitálnu vizitku a on tiež používa iPhone s iOS 17 alebo novším operačným systémom, zariadenia jednoducho priblížite k sebe a NFC čip zabudovaný vo vnútri sa postará o rýchlu výmenu vašich kontaktov. Elegantné, rýchle, no skrátka geniálne!

2. iOS 17 vám šetrí zrak 

Zdroj: Apple / Unsplash / Amanda Dalbjörn (úprava redakcie)

Operačný systém iOS 17 dostal do vienka funkciu, ktorá pomocou senzorov vo Face ID sleduje, ako ďaleko sa nachádza vaše oko od obrazovky iPhonu. Pokiaľ zariadenie vyhodnotí, že je to menej, ako 30 centimetrov, automaticky vám na svojej obrazovke zobrazí upozornenie, že si môžete poškodiť zrak. Bližšie sme sa tejto téme venovali v samostatnom článku.

1. FaceTime cez Apple TV

Zdroj: Apple

Poznáte ten pocit, keď si chcete zavolať s niekym, kto je od vás vzdialený stovky či tisíce kilometrov, no nestačí vám malá obrazovka iPhonu, iPadu či Macu? iOS 17 v spolupráci s tvOS 17 posúva v tomto smere hranice. Operačné systém sa dokážu spárovať a vytvoriť tak šikovný FaceTime hovor, v ktorom vy uvidíte svojich blízkych a oni zase vás vo vysokej kvalite.

Váš iPhone v tomto prípade poslúži, ako mimoriadne kvalitná kamera, ktorú si umiestnite niekde pod televízor. To, ako túto funkciu použiť v praxi rozoberáme v samostatnom článku.

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -