Je skoro isté, že spoločnosť Apple nám už o niekoľko mesiacov predstaví úplne nový iPad Air 5. generácie. Zariadenie bude mať vyšší výkon a nový vnútorný hardvér. Prečítajte si všetko čo od tohto modelu očakávame. Zmien môže byť vo finále relatívne dosť!

Nová technológia displeja? 

iPad Air 4. generácie si budeme navždy pamätať ako prvý tablet od Apple s LCD edge-to-edge displejom bez Face ID. Takisto ide o prvý iPad, ktorý nedostal Touch ID v tlačidle domov (pretože zmizlo) ale tento snímač sa premiestnil do uzamykacieho tlačidla v pravej hornej časti zariadenia.

Rovnaký koncept prevzal v roku 2021 iPad mini 6. generácie, ktorý v podstate pôsobí ako „zmenšenina“ iPadu Air 4. generácie. A aj keď Ming-Chi Kuo ešte minulý rok uviedol, že Apple v ďalšej generácii 10,9″ iPadu použije sofistikovanejší OLED displej, neskôr svoje tvrdenia zmenil.

Dá sa teda očakávať, že vylepšená verzia v roku 2022 prinesie úplne rovnakú obrazovku ako jej predchodca. Revolúcia v tomto smere sa bude potom konať najskôr o 12 až 18 mesiacov v šiestej generácii iPadu Air. Tu by sa už mohol dostať dokonca aj mini-LED displej.

Hardvér bude omnoho sofistikovanejší 

iPad Air 5Nakoľko tu máme iPad mini 6. generácie, nie je zas až také ťažké odhadnúť, čo prinesie iPad Air 5. generácie. Apple bude totiž chcieť tento tablet „dovybaviť“ funkciami, ktoré v jeho predchodcovi v súčasnosti až nelogicky chýbajú a v rámci prvej tohtoročnej Keynote na to bude mať ideálnu príležitosť.

Začnime výkonom, o ktorý sa v súčasnosti (v iPade Air 4) stará procesor A14 Bionic. Ten je síce veľmi výkonný, no novšia generácia tabletu sa môže spoliehať na modernejší čip A15 Bionic z roku 2021. Takisto sa zákazníci môžu tešiť na to, že dostupný 10,9″ tablet bude možné pripojiť aj ku 5G sieti. Aktuálna generácia totiž podporuje „iba“ 4G.

S novinkami sme však ešte neskončili. Nakoľko iPad Air 4. generácie ponúka nie príliš moderný predný fotoaparát s rozlíšením 7 MP, jeho nástupca s určitosťou dostane vylepšenú 12 MP šošovku, vrátane funkcie Center Stage (122°). Veď v súčasnosti ňou disponuje aj základný iPad 10,2″ (2021).

Na zadnú stranu hliníkového šasi by sa mohol nasťahovať Quad-LED True Tone blesk (po vzore iPadu mini 6. generácie) a zariadenie by malo po novom zvládnuť nahrávanie videa v rozlíšení 1080p pri 25 fps, 30 fps a 60 fps (toto nastavenie v súčasnej generácii chýba). Zároveň by tu mala pribudnúť aj funkcia rozšíreného dynamického rozsahu pre video do 30 fps. To však bude z inovácií zrejme všetko.

Predstavenie a cena 

iPad Air OLEDZariadenie bude uvedené  na jar 2022 – pravdepodobne v apríli alebo máji. Práve v týchto mesiacoch by sa mala konať prvá tohtoročná Keynote. Na nej nám technologický gigant ukáže aj iPhone SE 3. generácie a nový iMac s 27″ alebo 32″ displejom s procesorom Apple Sillicon.

Čo sa týka ceny, tu neočakávame žiadne veľké zmeny. Aj keď sa v technologickom svete v súvislosti s krízou polovodičov zdražovalo, iPad Air 5. generácie si pravdepodobne udrží rovnakú cenovku ako iPad Air 4. generácie. Základnú verziu teda zoženiete od 649,00 € s DPH a cena bude narastať v závislosti od verzie a úložiska.

Prečítajte si tiež  Recenzia: Kúpil som repasovaný iPhone XS Max so zárukou od tejto spoločnosti. Oplatilo sa?

Spomenúť tiež musíme, že sa tu otvorí možnosť na veľmi výhodnú kúpu predošlého iPadu Air 4. generácie, ktorý nebude zas až o toľko iný ako nástupca. Niektorí predajcovia sa budú chcieť čo najrýchlejšie zbaviť skladových zásob a presne preto ho môžu ponúknuť so zaujímavým zvýhodnením. Ak vám teda nebude vadiť zopár zastaralých prvkov, súčasnú verziu zoženiete o pár mesiacov pravdepodobne vcelku lacno.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -