Spoločnosť Apple si vždy dávala záležať na vizuálnej stránke svojich produktov. Aj preto ich dizajnu kládla vysokú dôležitosť a do posledných dní pred uzavretím projektu riešila aj najmenšie detaily, na ktoré by sa iné firmy zrejme vykašľali. Pekným príkladom bol napríklad aj extrémne úspešný hudobný prehrávač iPod Nano.
Ešte pred jeho predstavením kolovali v Cupertine rozsiahle diskusie o tom, ako má vlastne toto zariadenie vyzerať. Napokon vzniklo niekoľko finálnych návrhov, ktoré boli pretvorené do jednoduchých bielych 3D makiet.
Nešlo o klasické prototypy, ktoré by boli funkčné. Išlo skôr o to, aby si mohli dizajnéri ale takisto aj vedúci predstavitelia spoločnosti zariadenie chytiť do ruky a predstaviť si, ako by sa v praxi používalo. A ako môžete vidieť sami na obrázku nižšie, ktorý zdieľal Tony Fadell na svojom Twitteri, prístupy k dizajnu sa zásadne líšili.
iPod Nano mohol mať už v roku 2005 dotykový displej
Apple špekulovalo nad použitím rôznych veľkostí displeja, ktorý mohol byť dokonca aj dotykový. Bavíme sa pritom o hudobnom prehrávači, ktorý mal byť uvedený na trh ešte v roku 2005, takže jeho vývoj prebiehal pravdepodobne niekedy v roku 2003 až 2004. Takáto vychytávka nebola v tomto segmente vôbec bežná.
Dizajnéri si tiež lámali hlavu nad tým, akú bude mať veľkosť ovládacie koliesko, ktoré je pre iPod tak typické. niektoré návrhy ho zobrazovali menšie, iné zase podstatne väčšie a umiestnené na dosť netradičnom mieste. Dôvodom, prečo spoločnosť Apple na prvý pohľad tak plytvala miestom bolo to, že vnútorný hardvér prehrávača bol po technickej stránke dosť objemný.
Do zariadenia sa podľa makiet musela zmestiť 475 mAh až 550 mAh batéria a takisto 10 GB alebo 20 GB úložiska. Spomenúť tiež musíme, že podobné makety a prototypy sa po vývoji zvyknú zničiť. Tieto kúsky sa ale podarilo zachrániť a tak dnes tvoria nezameniteľnú súčasť histórie technologického priemyslu.
Twitter / Tony Fadell
Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?
Ako uvádza portál 9to5mac, nezisková organizácia Mayo Clinic pracuje na algoritme, ktorý dokáže analyzovať údaje z elektrokardiogramov, ktoré boli zaznamenané na inteligentných hodinkách Apple Watch. Algoritmus bude vo finále schopný detegovať slabú srdcovú pumpu a to len na základe výstupov z EKG testov.
Experti hovoria, že táto drobná novinka môže u množstva používateľov včas odhaliť život ohrozujúce stavy a automaticky im odporúčiť, aby čo najrýchlejšie vyhľadali svojho lekára. Koniec koncov, presne týmto spôsobom Apple Watch už zachránili nejedného majiteľa.
Špeciálny algoritmus, o ktorom ako prvý informoval portál STAT, bol predstavený na konferencií Heart Rhythm Society v San Franciscu. Dlhodobá štúdia zistila, že sa mu podarilo presne detegovať slabé srdcové pumpy u malého počtu pacientov, ktorí trpeli týmto ochorením.
Decentralizovaná štúdia počítala s viac ako 125 000 EKG testami z hodiniek Apple Watch, ktoré pochádzali od účastníkov z USA a 11 ďalších krajín.
Apple by mohlo túto funkciu nasadiť aj dnes. Nepotrebuje žiadne ďalšie senzory
Zdroj: 9to5mac
Kardiológovia z Mayo Clinic veria, že skvelé výsledky štúdie „stanovia skorú realizovateľnosť zabudovania tejto schopnosti do hodiniek Apple Watch“. Jej hlavnou výhodou je totiž to, že ku nej zariadenie nepotrebuje žiadne ďalšie senzory. Vystačí si s tým, čo ponúka už od modelu Series 4 vyššie.
V štúdii boli použité aj údaje od viac ako 2 400 ľudí, ktorí nedávno absolvovali EKG vyšetrenie. Aplikácia z Mayo Clinic analyzuje EKG záznamy pomocou svojho vlastného algoritmu.
Zo 16 pacientov, o ktorých sa hovorilo, že majú slabú srdcovú pumpu, bolo správne detegovaných 13. A to je vzhľadom na veľkosť a účely Apple Watch extrémny úspech.
Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?
Spoločnosť Apple začína pociťovať problémy, ktoré súvisia s jej neustálym honom za čo najvyšším ziskom a najnižšími nákladmi. Práve Tim Cook bol tým človekom, kto rozhodol, aby bola Čína použitá ako jedna veľká montážna linka. Stalo sa tak ešte v časoch, keď vo firme pôsobil ako prevádzkový riaditeľ.
Problémom však je, že Čína nie je pre Apple len veľkým výrobcom produktov ale takisto aj dôležitým trhom. Predaje smartfónov a iných zariadení tu hravo prekonávajú aj Európu. Akékoľvek ohrozenie súvisiace s touto krajinou môže mať teda fatálne následky na finančné zdravie spoločnosti. A preto k nemu treba pristupovať opatrne.
Aj to je dôvod, prečo Cook už v roku 2019 rozhodol o začatí výraznej diverzifikácie dodávateľských reťazcov. Technologický gigant sa postupom času sťahuje aj do Indie, Vietnamu, Indonézie či najnovšie do Brazílie. Proces je však strašne pomalý.
Vojenský konflikt na Taiwane
Ako sa hovorí, jedna nočná mora môže viesť ku ďalšej. Čína by sa podľa Marka Gurmana z agentúry Bloomberg mohla povzbudiť tým, čo vidí na Ukrajine. Na základe toho môže veľmi rýchlo padnúť rozhodnutie, že je čas prevziať kontrolu nad Taiwanom, na ktorom sa nachádzajú najväčšie výrobné haly polovodičov na svete.
Vladimír Putin nám totiž v uplynulých týždňoch ukázal, že Západ nemôže podniknúť žiadnu vojenskú akciu na obranu Ukrajiny, nakoľko hrozba totálnej jadrovej vojny je príliš desivá. Jediné, čo môžu naše vojenské sily urobiť je sedieť, pozerať sa a dúfať, že sa ekonomické sankcie napokon ukážu ako dostatočne účinné. To isté by platilo aj pre Taiwan.
Veľká časť sveta by úplne rovnakým spôsobom uvalila finančné sankcie na Čínu, hoci by to malo vysoký globálny a ekonomický dopad na bežných spotrebiteľov.
Mohlo by si v tejto krajine ale dovoliť zaujať zásadné stanovisko aj také Apple? Nielen že by firma obetovala veľkú časť predaja na území samotnej krajiny, ale taktiež by nebola schopná uspokojiť dopyt po produktoch z celého sveta. Po stránke výroby by to bolo zhruba rovnaké, ako by sa dnes nachádzala väčšina montážnych liniek niekde v Rusku.
Netreba zabúdať, že spoločnosť Apple je príliš veľká na to, aby mohla konať zo dňa na deň. Je síce pravda, že v uplynulých rokoch značne pokročila v diverzifikácii svojich výrobných a montážnych procesov, avšak tempo, akým tak učinila, by sme mohli označiť za slimáčie. Teraz budú tieto rozhodnutia kľúčové…
Strata 8 miliárd dolárov v najbližšom období
Ako poznamenáva Gurman, spoločnosť Apple veľmi rada vyhlasuje, že jej dodávateľský reťazec je globálny a že zďaleka nie je závislý od Číny. Realita je však úplne iná, čo nám potvrdila aj pandémia COVID-19. Práve tá neraz spôsobila vrásky na čele vedúcim predstaviteľom spoločnosti, investorom ale aj samotným spotrebiteľom.
Toto bolo obzvlášť cítiť počas posledného konferenčného hovoru s investormi, kde Apple vyhlasovalo rekordné finančné výsledky za prvý štvrťrok 2022. Práve pri tejto príležitosti firma varovala, že v druhom štvrťroku očakáva nedostatok niektorých produktov, čo je do určitej miery vyvolané lockdownom viacerých miest v Číne.
Aj keď je Tim Cook poväčšine uznávaný za to, s akým pokojom vedie najhodnotnejšiu technologickú spoločnosť na svete, tentoraz sa ukazuje, že nie všetky jeho rozhodnutia sú úplne správne. Hoci si Apple v uplynulých desiatich rokoch užívalo nádherné časy blahobytu, čoskoro sa to môže otočiť o 360 stupňov. Hlavnou príčinou je práve súčasný generálny riaditeľ.
Ako sme už naznačili na začiatku, práve on bol architektom „čínskeho montážneho modelu“, známeho aj pod skratkou FATP. Ten zahŕňa konečnú montáž produktov, testovanie a balenie. Drvivá väčšina Apple produktov prechádza týmto procesom práve v Číne. Aj to je dôvod, prečo sa na vašom MacBooku Pro, iPade alebo iPhone nachádza nápis „Assembled in China“.
Gurman na záver poznamenáva, že zatiaľ čo pandémia COVID-19 môže byť dočasným problémom, Apple sa začína stretávať s čoraz väčším množstvom rizík, ktoré nejakým spôsobom súvisia s Čínou.
Aj preto by malo svoje nahromadené miliardy minúť čo možno najrozumnejším spôsobom a urýchlene ich investovať do vytvorenia nového, oveľa globálnejšieho dodávateľského reťazca finálnej montáže. Firma by tiež mala zvýšiť svoj tlak na plne automatizovanú výrobu.
Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?
V roku 2021 sa s nami spoločnosť Meta podelila o správu, že rozbieha vlastnú podcastovú platformu s ktorou chce konkurovať velikánom v podobe Spotify a Apple Podcasts. V prípade tohoto kroku však nastal očakávaný scenár, ktorý predpokladala aj väčšina komunity a analytikov. Rok po ohlásení tejto iniciatívy sa Facebook zo sféry podcastov sťahuje.
Veľké plány spoločnosti Meta sa rozpadnú už onedlho, pričom od tohto týždňa Facebook prestane umožňovať ľuďom pridávať podcasty do služby. Platforma definitívne ukončí svoje fungovanie 3. júna. V poznámke zaslanej partnerom sa uvádza, že spoločnosť odstraňuje nielen svoje centrálne zvukové centrum, ale aj funkciu s názvom Soundbites.
V apríli 2021 Facebook oznámil niekoľko snáh, ktoré sa mali týkať budovania vlastnej zvukovej platformy a distribúcie obsahu. Zdá sa, že tento krok bol akýmsi neúspešným bojom a reakciou na udalosti, počas ktorých spoločnosť Spotify uzatvárala zmluvy na exkluzívne podcasty a Apple oznámilo podcastové predplatné. Medzi konkurenciou si pochopiteľne chcela odkrojiť kus z koláča aj spoločnosť Meta, čo sa však nakoniec prejavilo ako neúspešné.
Zdroj: TechCrunch
Tento fakt ale neznamená, že sa Meta definitívne sťahuje z trhu v tejto oblasti. Facebook je stále platným hráčom na trhu so zvukom, pretože popri živých prenosoch a ďalších audiovizuálnych snahách neustále presadzuje svoju funkciu Reels.
V tlačovej správe Facebook uviedol, že neplánuje upozorniť používateľov na skutočnosť, že podcasty už nebudú k dispozícii a ponecháva na vydavateľoch a tvorcoch aby tak urobili sami podľa vlastných preferencií.
Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?
Spoločnosť Apple žaluje utajený startup Rivos za to, že preberal jej inžinierov s prístupom k tajným informáciám, ktoré sa týkali platformy Apple Sillicon. Podľa žaloby sa spoločnosť Apple domnieva, že bývalí zamestnanci ukradli na žiadosť spoločnosti Rivos v rámci náborového procesu chránené informácie.
Hoci toho o Rivose zatiaľ veľa nevieme, k dispozícii je aspoň informácia, že táto malá firma sa sústredila predovšetkým na nábor inžinierov, ktorí mali skúsenosti s vývojom procesorov.
Apple v žalobe uvádza, že startup chcel navrhnúť vlastné čipy, ktoré by súťažili proti platforme Apple Sillicon. Technologický gigant navyše verí, že Rivos mal k dispozícii jeho proprietárne informácie.
„Od júna 2021 začala spoločnosť Rivos koordinovanú kampaň zameranú na zamestnancov spoločnosti Apple, ktorí mali prístup k patentovaným informáciám a obchodnému tajomstvu o návrhoch SoC spoločnosti Apple,“ uvádza sa v žalobe spoločnosti Apple.
Dáta kradli cez AirDrop, USB a taktiež Time Machine
Spoločnosť Apple odoslala pred začatím súdneho konania Rivosu list, aby objasnila podmienky mlčanlivosti, ktorým sú zaviazaní jej bývalí zamestnanci. Startup však podľa dostupných informácií nijako nereagoval.
Technologický gigant v súdnom sporte obviňuje aj niekoľko jednotlivcov, ktorých Rivos „motivoval“, aby sa dopustili krádeže „gigabajtov citlivých dát, ktoré sa týkali SoC a dizajnových súborov“.
„Niektorí používali viacero úložných diskov USB na prenos materiálov do osobných zariadení, pristupovali k väčšine proprietárnych špecifikácií spoločnosti Apple uložených v aplikáciách na spoluprácu a používali AirDrop na prenos súborov do osobných zariadení. Iní si ukladali rozsiahle prezentácie o existujúcich a nevydaných SoC spoločnosti Apple – označené ako Apple Proprietary and Confidential – na svoje osobné cloudové úložiská. Jeden dokonca vytvoril úplnú zálohu Time Machine celého svojho zariadenia Apple na osobný externý disk.“
V súdnom spore proti Rivosu Apple vymenúva dvoch bývalých inžinierov, ktorí predtým pracovali v jeho čipovom tíme a ktorí sa k Rivosu pripojili minulú jeseň.
Cieľom žaloby spoločnosti Apple je „získať späť svoje obchodné tajomstvá, chrániť ich pred ďalším zverejnením a odhaliť celý rozsah ich použitia v snahe zmierniť škody, ktoré sa vyskytli a nastanú“. Držíme palce, aby sa to podarilo.
Pokiaľ sa tešíte na tohtoročnú generáciu smartfónu od spoločnosti Apple, najznámejší svetoví analytici pre vás nemajú práve najlepšie správy. Vzhľadom na aktuálnu situáciu na trhu totiž predpokladajú, že cena iPhonu 14 pôjde hore skoro vo všetkých krajinách mimo USA. Týka sa to samozrejme aj Európy a Slovenska.
Dôvodom je aktuálny problém s výmenným kurzom, ktorý môže mať vo výsledku negatívny vplyv na „jednotkový dopyt“. Inými slovami, keď bude nový iPhone 14 drahší, ľudia oň už nebudú mať taký záujem, ako by sa dalo očakávať.
A ak sa vám to zdá celé nepravdepodobné, nezabúdajte na to, že správy o zdražovaní sa na internete objavili už začiatkom tohto roka.
Apple navyše medzičasom predstavilo aj nový iPhone SE 3. generácie, ktorý je na Slovensku dostupný od 519 € za 64 GB verziu. To je presne o 40 € viac, ako si firma pýtala za predchodcu. Možno sa vám to nezdá ako závratné číslo, no v skutočnosti ide o rozdiel na úrovni ôsmych percent, ktorý sa určite nedá ignorovať.
5 dôvodov, prečo spoločnosť Apple očakáva v najbližších mesiacoch problémy
Spoločnosť Apple po svojom nedávnom vyhlásení rekordných finančných výsledkov upozornila investorov, že očakáva výpadky predajov, ktoré sa vo finálnych číslach môžu prejaviť naozaj výrazným spôsobom. V praxi Apple kvôli rôznym dôvodom zarobí pravdepodobne o 4 – 8 miliárd dolárov menej, ako sa predpokladalo.
Generálny riaditeľ spoločnosti Apple všetkých päť dôvodov zhrnul nasledovne:
Nedostatok komponentov
Prerušenie výroby kvôli pandémii COVID-19 v Číne
Slabý kurz výmenných kurzov
Strata ruského predaja
Inflácia znižuje kúpnu silu spotrebiteľov
V súčasnosti ešte nie je celkom známe, ako výrazne iPhone 14 v roku 2022 zdražie. Očakávame však, že pôjde minimálne o 100 € vyššie ceny pri každej veľkosti a prevedení. Čo si myslíte vy?
Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?
Ako už býva zvykom, po viac ako pol roku predaja určitého produktu začína spoločnosť Apple ponúkať aj jeho repasovanú alternatívu za rozumnejšiu cenu. Tentokrát sa to týka inteligentných hodiniek Apple Watch Series 7, ktoré boli oficiálne predstavené len v septembri minulého roka. Koľko sa dá na repase ušetriť?
Ešte predtým, ako si odpovieme na túto otázku je potrebné povedať, akým spôsobom firma pristupuje ku týmto zariadeniam. Mnoho ľudí totiž nevie, že ide často o produkty, ktoré zákazníci vrátili po niekoľkých dňoch vrámci zákonnej lehoty. Aj keď teda nikdy neboli použité, po technickej a právnej stránke sa za použité považujú a preto ich nie je možné predávať ako úplne nové kusy.
Spoločnosť Apple navyše všetky tieto zariadenia kontroluje a automaticky v nich vymieňa komponenty, ktoré môžu javiť akékoľvek známky opotrebovania.
To znamená, že aj tieto Apple Watch Series 7 sú vybavené úplne novou batériou a ak sa na dotykovom sklíčku vyskytli nejaké škrabance, tak aj displejom. To znie vcelku fér.
Koľko sa dá ušetriť na repasovaných Apple Watch?
Cena začína v USA (kde je zatiaľ refubished verzia ponúkaná) na sume 339 $ za 41 mm hlinkový model. Ak by ste chceli toto isté vo väčšom 45 mm prevedení, pripravte si rovno 359 $. V praxi to znamená, že na repasovaných inteligentných hodinkách môžete ušetriť 60, respektíve 70 dolárov a to nie je zanedbateľné číslo.
Ako uvádza samotná spoločnosť Apple: „Repasované hodinky Apple Watch sú skontrolované, otestované, vyčistené a znovu zabalené s novou škatuľkou, novými príručkami a novým nabíjacím puzdrom.“
Spoločnosť Apple na zariadenie poskytuje štandardnú jednoročnú záruku, ktorú je možné predĺžiť pomocou služby AppleCare+ pre hodinky Apple Watch. Išli by ste do toho?
Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?
Netreba tiež zabúdať na to, že práve toto je posledný film série, v ktorom si zahral legendárny Daniel Craig. Ten sa stal po prvýkrát Jamesom Bondom ešte v roku 2006, keď v kinách debutoval film Casino Royal. Do dnešných dní je považovaný za jedného z najlepších hercov, ktorý stvárňovali postavu tajného agenta z Veľkej Británie.
Ak nemáte predplatné HBO MAX, za jeden mesiac registrácie zaplatíte iba 6,99 €. To je menej ako za lístok do kina. Pokiaľ by ste sa chceli spoľahnúť na bezplatnú skúšobnú verziu, ktorú ponúka aj konkurencia, v tomto prípade budete mať smolu. HBO MAX ju zatiaľ neponúka.
Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?
Ako sme pred pár dňami avizovali v uniknutej správe, spoločnosť Apple počas dnešného dňa obdržala oficiálne vyhlásenie Európskej komisie pre hospodársku súťaž, ktoré sa týka viacerých námietok voči platobnej službe Apple Pay. Komisárom sa nepáči, že firma túto technológiu využíva „monopolným“ spôsobom.
EÚ konkrétne zdôrazňuje, že spoločnosť Apple zenužíva svoje postavenie na trhu „s mobilnými peňaženkami“tým, že technológiu NFC (ktorá je súčasťou každého iPhonu od modelu 6 vyššie) nesprístupňuje vývojárom tretích strán za účelom platieb. Inými slovami, ak chcete uskutočniť bezkontaktnú transakciu cez iPhone, ináč ako skrz Apple Pay to nie je možné. A to je práve problém.
Podľa kompetentných sa firma týmto spôsobom snaží vylúčiť zo svojej platformy konkurentov, vďaka čomu zarába viac na bezkontaktných transakciách. Napriek tomu však toto vyhlásenie nevyhnutne neznamená, že EÚ bude voči Apple v tomto smere vyžadovať sankcie.
Komisári spoločnosť v podstate len verejne vyzvali, aby ku celej veci uviedla svoje vlastné stanovisko. Netrvalo dlho a čiastočne to už stihla urobiť, pričom vyjadrenie sa objavilo aj v médiách.
Spoločnosť Apple vo svojom oficiálnom vyhlásení uviedla:
„Apple Pay sme navrhli tak, aby používatelia mohli jednoducho a bezpečne digitálne používať svoje existujúce platobné karty a aby banky a iné finančné inštitúcie mohli svojim zákazníkom ponúknuť bezkontaktné platby. Služba Apple Pay je len jednou z mnohých možností, ktoré majú európski spotrebitelia k dispozícii na uskutočňovanie platieb… Pričom stanovila špičkové štandardy v oblasti ochrany osobných údajov a bezpečnosti.“
Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?
Pred pár dňami sme písali článok o tom, ako Rusko pripravuje plán, ktorý by do určitej miery legalizoval šedú ekonomiku. Cieľ bol jasný. Nakoľko z dôvodu ruskej invázie na Ukrajinu nie sú mnohé zahraničné produkty k dispozícii, krajina ich chce zabezpečiť iným spôsobom.
No a keďže Apple stiahlo svoje zariadenia z predaja a oficiálne ich tu ani nedováža, Rusi sa musia pripraviť na inú formu nákupu. Ako uvádza portál Fortune, ruský premiér Michail Mišustin povedal, že maloobchodníci môžu oficiálne dovážať tovar aj bez povolenia držiteľa ochrannej známky.
V praxi to znamená, že ruský dovozca nakúpi určité produkty v zahraničí, dostane ich do svojej predajne alebo e-shopu v Rusku, a svojim zákazníkom ich bude ponúkať bez toho, aby to komunikoval s výrobcom.
Tento postup je známy aj ako paralelný import a podľa expertov spadá do takzvanej právnej sivej zóny.
„Tento prístup zaručí prepravu tovaru do našej krajiny… napriek nepriateľským krokom zahraničných politikov,“povedal Mišustin na televíznom zasadnutí vlády. Taktiež doplnil, že ministerstvo priemyslu a obchodu vypracuje zoznam akceptovaných paralelných dovozov už v najbližších dňoch.
iPhone z paralelného dovozu
Pexels/Caleb Oquendo
Ak sa teraz pýtate, aký je problém na paralelnom dovoze, odpoveď je úplne jednoduchá. Firmy v prvom rade strácajú kontrolu nad tým, akým spôsobom sú ich zariadenia v krajine predávané a propagované. Ako iste viete, spoločnosť Apple si dáva na tomto špeciálne záležať. Zďaleka to ale nie je všetko.
Nakoľko však výrobca v tomto prípade nemôže so šedým obchodom nič urobiť, predajcovia môžu iPhone nakupovať lacnejšie (tam kde je to možné) a zariadenia ponúkať za cenu, ktorú sami uznajú za vhodnú.
Uvidíme, ako bude celá táto situácia pokračovať ďalej. Akonáhle sa dozvieme niečo nové, dáme vám samozrejme vedieť.
Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?