V nedeľu uplynie presne 15 ro kov od chvíle, keď Steve Jobs na výstave Macworld Expo v San Franciscu predstavil pôvodný iPhone. A hoci toto zariadenie spôsobilo revolúciu v odvetví smartfónov, postupne sme už zabudli na to, ako sa iPhone za tie roky vylepšil.

Pri tejto príležitosti sme zostavili zoznam 15 funkcií, ktoré pôvodný iPhone pri svojom prvom ohlásení nemal a dnes ich považujeme za samozrejmosť.

Repasovaný iPhone v TOP stave môžete mať vďaka ITya už za 149 € vrátane záruky!

Zoznám 15 vecí, ktorými nedisponoval pôvodný iPhone v roku 2007

iPhone 2G oslavuje 12. rokov od svojho predstavenia. - svetapple.sk
iPhone 2G oslavuje 15. rokov od svojho predstavenia. – svetapple.sk

– Obchod s aplikáciami: Pôvodný iPhone sa dodával s predinštalovanými aplikáciami ako Telefón, Počasie, Poznámky, Kalendár, Fotografie a Kalkulačka. Až do oficiálneho spustenia App Store v júli 2008 neexistoval oficiálny spôsob inštalácie vlastných aplikácií tretích strán. Vývojári síce mohli ponúkať webové aplikácie, no ich používanie nebolo pohodlné.

– Kopírovanie a vkladanie: Je ťažké tomu uveriť, ale možnosť kopírovať a vkladať text bola do iPhonu pridaná až v roku 2009. V tom čase sa na trhu objavil iPhone 3GS.

– Predný fotoaparát: Hoci sú dnes selfie fotky všadeprítomné, pôvodný iPhone nemal prednú kameru. V skutočnosti nemalo prednú kameru aj niekoľko ďalších generácií až do uvedenia iPhonu 4 v roku 2010. Ten priniesol podporu pre Face Time hovory.

– Nahrávanie videa: Pôvodný iPhone dokázal snímať len fotografie. Nahrávanie videa sa objavilo až v iPhone 3GS v roku 2009. Do HD kvality sa potom video dostalo v roku 2010 (iPhone 4) a do FullHD v roku 2011 (iPhone 4S). Prvý model s podporou vyššieho rozlíšenia 4K bol iPhone 6S predstavený v roku 2015.

– Svietidlo: V pôvodnom iPhone nebol zabudovaný LED blesk. Po spustení App Store boli vydané viaceré aplikácie od vývojárov tretích strán, ktoré zobrazovali bielu obrazovku pri maximálnom jase aby imitovali baterku. Niečo podobné dnes poznáme pri hodinkách Apple Watch.

– Fotografické správy (MMS): Pôvodný iPhone podporoval posielanie textových správ prostredníctvom SMS ale nemal možnosť posielať fotografie. Funkcie MMS boli zavedené s operačným systémom iPhone OS 3.0 v roku 2009, ale len pre iPhone 3G a iPhone 3GS.

– GPS: Pôvodný iPhone bol síce dodávaný s predinštalovanou aplikáciou Google Maps, ale nedokázal poskytnúť žiadne navigačné pokyny, pretože zariadenie nemalo GPS. Spoločnosť použila GPS až v iPhone 3G v roku 2008.

– Tapety na domovskej obrazovke: V iPhone nebolo možné nastaviť vlastnú tapetu domovskej obrazovky až do vydania systému iOS 4 v roku 2010. Túto aktualizáciu softvéru však už pôvodný model z roku 2007 nezískal.

Prečítajte si tiež  iPhone SE 3. generácie je na ceste. Toto sú všetky očakávané novinky a cena!

– Multitasking: Aj toto je jedna z funkcií, s ktorou prišla spoločnosť Apple až o niečo neskôr ako jej konkurencia. Multitasking sa poprvýkrát objavil s príchodom niekoľkokrát spomínaného operačného systému iOS 4 v roku 2010. Pamätal si však iba 4 posledné otvorené aplikácie. Dôvodom bola zrejme nedostatočná operačná pamäť RAM (v tej dobe predstavovala pre iPhone 4 len 512 MB).

– Siri: Hlasový digitálny asistent spoločnosti Apple bol uvedený na trh s iPhonom 4S až v roku 2011. Do dnešných dní sa však nenaučil hovoriť slovenským alebo českým jazykom. Škoda…

– Touch ID alebo Face ID: Zatiaľ čo moderné iPhony a iPady sú vybavené biometrickými systémami overovania ako je Face ID alebo Touch ID, pôvodný iPhone sa dal zabezpečiť len štvormiestnym prístupovým kódom. Touch ID sa objavilo v iPhone 5s v roku 2013, zatiaľ čo Face ID debutovalo v iPhone X v roku 2017.

– 9 pinový lightning konektor: Pôvodný iPhone bol podobne ako mnohé predchádzajúce iPody vybavený 30-pinovým dokovacím konektorom. Apple prešlo na menší lightning konektor až s vydaním iPhonu 5 v roku 2012. Po prvýkrát fungoval aj obojstranne.

– Retina displej: Retina displej predstavený v iPhone 4 v roku 2010 mal štyrikrát viac pixelov ako pôvodný iPhone a v tom čase išlo o zobrazovaciu jednotku s najvyšším rozlíšením, aké sa používalo v smartfónoch.

– Bezdrôtové nabíjanie: iPhone 8, iPhone 8 Plus a iPhone X, ktoré boli uvedené na trh v roku 2017 mali ako prvé podporu Qi nabíjačiek. Maximálny výkon nabíjania činil 7,5 W. Dnes môžete nabíjať iPhone aj cez MagSafe, pričom maximálny výkon je až 15 W.

– Odolnosť voči vode: Voda sa s pôvodným iPhonom nemaznala a pokiaľ sa s ňou dostal do kontaktu, používateľ musel iba dúfať, že sa mu nič nestane. Novšie generácie (od roku 2016) už však disponujú normou IP67 a IP68, vďaka čomu ich môžeme označiť za vodeodolné. Dávajte si ale pozor, pretože Apple stále neuznáva reklamácie v prípade škody, ktorú spôsobila práve voda alebo akákoľvek iná tekutina.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach, kde nás sleduje dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJSVETAPPLE
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.