Počas svojej karéry zažil krásne ale zároveň aj veľmi nepríjemné situácie. V osemdesiatých rokoch bol dokonca „vyhodený“ z vlastnej firmy. Dnes by Steve oslavoval krásnych 68 rokov. Pozrite sa spolu s nami na niekoľko „revolúcii“, ktoré po sebe zanechal.
Steve Jobs bol jeden z najväčších vizionárov minulosti. Koncom 80-tých rokov stál za revolúciou osobných počítačov.
Nech si hovorí kto chce čo chce, meno Steve Jobs pozná v roku 2023 skoro každý. Môže za to jeho obrovská spoločnosť, ktorej produkty vlastníte aj vy. Apple je jednoducho trend, ktorý to tu ťahá už viac ako 40 rokov a stále napreduje. Len tak pre zaujímavosť, v súčasnosti sa jedná o najhodnotnejšiu technologickú spoločnosť na svete.
Steve Jobs založil Apple spolu so Stevom Wozniakom a Ronaldom Waynom ešte 1. apríla 1976. Možno vtedy ani netušil, ako tento pokus s podnikaním dopadne, no čoskoro sa na vlastnej koži presvedčil, že to bol dobrý nápad. Jeho zápal pre technológie a biznis bol obrovský a ľuďom dokázal predať nielen produkty, ale aj akúsi myšlienku, ktorá za nimi stála. Dodnes je považovaný za skvelého obchodníka.
Tento článok vznikol aj vďaka internetovému obchodu Loopi.sk, kde nájdete kvalitné Apple príslušenstvo pre iPhone, Apple Watch, Mac, AirPods, AirTag a veľa ďalších. Na e-shope nájdete široký sortiment produktov v rôznych farbách a prevedeniach skladom, ktoré sú expedované do 24 hodín od zadania objednávky. Taktiež môžete zaplatiť veľmi jednoducho kartou ale aj cez Apple Pay, čo vám ponúkne vysokú bezpečnosť a tiež komfort.
Hlavným inžinierom v prípade prvých zariadení bol jeho kamarát, Steve Wozniak. Jobs potom dohliadal na vývoj a neustále sa snažil presadiť veci, ktoré musel Woz (neskôr s menším tímom) v garáži u Jobsovocv urobiť alebo prerobiť. Podarilo sa. Apple sa stalo priekopníkom na trhu s osobnými počítačmi.
Prvá „revolúcia“ začala príchodom počítača Apple I, neskôr omnoho rozšírenejším modelom Apple II a napokon absolútnou legendou z roku 1984, Macinstoshom. Chvíľu potom ale Steve po nezhodách s vedením opustil rozrastajúcu sa firmu a založil NeXT či Pixar (priamo ju nezaložil ale financoval).
Obdobie mimo Applu
Odchod sa datuje konkrétne od roku 1985. Bolo to ťažké obdobie nielen pre Steva ale aj pre samotné Apple. Hoci sa spoločnosti ešte chvíľu darilo, po pár rokoch bolo cítiť, že vo vedení chýba niekto s takým nadšením a talentom, aký mal práve Jobs.
Kompetentní mali jednoducho problémy vo veľkom predávať a tak vznikali absurdné, alebo nepoužiteľné produkty. Mohli by sme sem zaradiť dokonca aj tenisky, ktoré sa nedávno dostali do dražby. Popularita firmy v očiach investorov (ale aj zákazníkov) klesala a nikto presne nevedel, ako to zastaviť.
Steve si však medzi tým „kopal na vlastnom piesočku“. Svoj úspech s Applom chcel dosiahnuť založením inej počítačovej spoločnosti s názvom NeXT. Pravda bola ale taká, že hoci firma vyrábala úžasné stroje, nikdy neboli také populárne ako práve tie s nahryznutým jablkom v logu.
Jobs sa počas toho rozhodol, že skúsi zainvestovať do iného odvetvia a tak finančne vstúpil do štúdia PIXAR. Aj pomocou počítačov NeXT sa postupne stali priekopníkmi v 3D grafike a netrvalo dlho, kým sa v kinách objavil legendárny animovaný film Toy Story.
Príbeh hračiek je absolútne kultová záležitosť a v roku 1995 šlo o skutočný 3D vizuálny zážitok, ktorý nebol ani vo svete rozprávok bežný. Apple ale medzitým „krachovalo“ (nazývali ho aj potápajúci sa Titanic) a tak kompetentní poprosili Steva, či by im neprišiel pomôcť.
Jeho odpoveď bola po chvíľke váhania „Áno„, avšak nárokoval si, aby sa stal aspoň dočasným výkonným riaditeľom (iCEO). V roku 1997 boli splnené všetky jeho požiadavky a tak sa mohol naplno vrhnúť do zachraňovania svojho celoživotného diela. Podarilo sa.
Steve Jobs a jeho revolúcia začiatkom nového tisícročia
Vizionár sa pustil do svojej práce naozaj naplno. Niektoré projekty ako napríklad PDA Newton (predchodca iPadu) úplne stopol a všetko stavil na jeden počítač, ktorým bol iMac G3. Ten navrhol spoločne s Jonym Ivom (+ novým tímom) a Apple začalo u už o rok neskôr s jeho výrobou (1998).
No a ako to dopadlo? Samozrejme, že to vyšlo. Práve tento iMac bol prvou veľkou revolúciou, ktorú si ľudia po dlhých rokoch „tápania“ zamilovali a Apple sa mohol sústrediť na jeho nástupcu či napríklad na prenosné iBooky.
Steve Jobs ale začiatkom tisícročia pochopil, že ak sa bude firma uberať len jedným smerom, nikdy nedosiahne to, čo mal vo svojom pláne. Portfólio produktov chcel teda rozšíriť o niečo, čo bude dostupné a ľudia to budú môcť používať neustále.
V roku 2001 prišiel iPod a vo svete spustil neuveriteľný ošiaľ. Hoci bola jeho cenovka na úrovni 399$ (v tej dobe šialená suma), ľuďom to neprekážalo. Nekupovali totiž len hudobný prehrávač ale celú myšlienku, že vo svojom vrecku nosia 1000 skladieb. V tých dobách niečo nevídané.
Po boku klasického iPodu sa neskôr ukázalo niekoľko ďalších modelov. Jeden z najpopulárnejších bol napríklad iPod mini, ktorý len nedávno oslávil 17. narodeniny. Okrem toho Apple stále predstavovalo počítače a pomaly sa pripravovalo na najväčšiu revolúciu vo svojej histórii.
Áno tušíte správne, hovoríme o prvom iPhone. Steve Jobs ho uviedol začiatkom roka 2007 a okamžite sa stal stredobodom pozornosti. Ľudia ho milovali, pretože spájal telefonovanie, iPod a surfovanie po internete v jednom kompaktnom balení s dotykovým displejom.
Nespôsobil len totálny záujem zo strany zákazníkov ale oslovil aj konkurenčných výrobcov, ktorým dal doslova návod na to, ako by mal vyzerať smartfón v roku 2007. Dodnes ale nikto presný recept nenašiel, nakoľko iPhone zostal najúspešnejším smartfónom histórie a neexistuje žiaden iné zariadenie, ktoré by mu čo i len „šliapalo na päty“.
O rok neskôr sa ukázal prvý MacBook Air s extrémne tenkým dizajnom. Je to známe video, ako Steve vkročil na pódium a z obálky vytiahol špičkový počítač s hliníkovým šasi.
Jednou z posledných veľkých revolúcii Steva Jobsa bol určite iPad. Ten prišiel na trh v roku 2010 a bola to vlastne taká zväčšenina iPhonu s 9,7″ displejom. Hoci mu ľudia v tom čase celkom nerozumeli, nakupovali ho v obrovských množstvách a Apple ho postupne mohlo rozvíjať ďalej.
Takto Steve Jobs v roku 2008 uviedol na trh MacBook Air – svetapple.sk
Zdravotné problémy Steva Jobsa
Ak ste sa dočítali až sem, pravdepodobne ste si všimli, že sme nikde nespomenuli vážne zdravotné problémy, ktorými Steve trpel začiatkom tretieho tisícročia a ktorým zároveň aj v roku 2011 podľahol. Už v 2003 bola Jobsovi diagnostikovaná rakovina pankreasu.
Čo sa týka tohto ochorenia, doktori zvyčajne nedávajú pacientom veľkú šancu na prežitie. V prípade vizionára šlo ale o veľmi vzácny druh rakoviny, ktorý bolo možné operovať. Po 9 mesiacoch (počas, ktorých sa snažil vyliečiť alternatívnou liečbou a tvrdou diétou) vtedajší CEO Applu podstúpil operačný zákrok, ktorý dopadol úspešne.
Hoci to vyzeralo tak, že je všetko na dobrej ceste, problémy pokračovali aj naďalej a Jobs v roku 2009 podstúpil transplantáciu pečene. V tomto období už na ňom bolo vidieť, že niečo nie je v poriadku (výrazne schudol). Postupne sa žiaľ vrátila aj zákerná rakovina a tej Steve Jobs napokon podľahol 5. októbra 2011.
Ak niekto povie, že šlo o jedného z najväčších novátorov, akí tu boli za posledných 50 rokov, určite sa s ním dá súhlasiť. Steve dal svetu fantastické produkty, kvalitnú a prosperujúcu spoločnosť a ukážku toho, že s dostatočnou motiváciou a snahou zvládnete čokoľvek.
Steve Jobs bol jednoducho inšpiráciou pre mnohých a dnes musíme smutne skonštatovať, že technologickému svetu veľmi chýba. Česť jeho pamiatke.
Skúste nám do komentárov napísať nejaký zábavný moment (napríklad z Keynote), ktorý máte so Stevom Jobsom spojený.