Aj Apple kopíruje, konkrétne produkty jednej značky zo 60-tých rokov.

0

Apple je jedna z najznámejších spoločností na svete pre svoje dokonalé predaje, produkty a hlavne meno, ktoré je v technologickom priemysle na popredných priečkach v kvalite. Všetci na Apple milujeme ten prístup k produktom, najmä po dizajnovej stránke. Sú to skrátka krásne zariadenia, no tak ako sa inšpiroval Samsung prvým iPhonom, tak sa inšpirovalo aj Apple. Jony Ive šiel ale trošku viac do histórie, konkrétne do 60-tych rokov minulého storočia, o čo ide?

Braun

Ak sa spomenie spoločnosť Braun, asi vás všetkých napadne výrobca holiacich strojčekov, ktorý začal s produkciou už niekedy v 50-tých rokoch minulého storočia. Dnes sú holiace strojčeky veľmi známe a nielen pre ich kvalitu, ale aj pre dokonalé spracovanie či dizajn.

Pripomína ti to, čo sme napísali snáď niečo? Nie je to tak náhodou aj pri Apple? Možno, že v tomto prípade nejde až o takú náhodu. Tak, ako každý dizajnér na tomto svete, tak mal aj sám Jony Ive paletu svojich obľúbených výrobcov a produktov, ktorých vizuál sa mu jednoducho páčil.

Neboli to však produkty súčasnej doby, respektíve vtedajšej doby (ak sa na to pozerám z pohľadu Iva 10-15 rokov dozadu, keď produkty navrhoval). Spoločnosť Braun totižto nebola vždy o holiacich strojčekoch, ale produkovala aj rádia či dokonca televízor. Všetko samozrejme s dokonalým a minimalistickým dizajnom.

Keď sa pozrieme na iPod Classic, iMac či Mac Pro, zistíme, že je tu značná dizajnová náväznosť aj keď pravda, zariadenia toho z odstupom 40-50 rokov nemajú príliš spoločné.

Linky, použitie materiálu, farba či rôzne iné detaily ale sedia a veľa je tu evidentne skopírované. Prečo to ale nikto nerieši? Nechceme Apple vykresľovať v dobrom svetle, kopírovať sa nemá a bodka! Ale problém je v tom, že patentové spory posledných rokov vznikali predovšetkým kvôli tomu, že jeden výrobca smartfónov skopíroval druhého výrobcu smartfónov v časovom horizonte 1-5 rokov.

To je veľký prešľap, ktorý všetci vidia. Tu išlo skôr o inšpiráciu, ale nešlo o produkty, ktoré by na seba nejako priamo nadväzovali. Napríklad reproduktor Braun LE1 Speaker je veľmi podobný súčasnému iMacu. Tu ale ide o počítač.

Je tu teda značná inšpirácia, v niektorých prípadoch až kopírovanie, no na druhú stranu to len ukazuje, ako sa dá zakomponovať dizajn zo 60-tých rokov minulého storočia do produktovej palety zariadení, ktoré vznikli o niekoľko desiatok rokov neskôr.

Dizajnéri v spoločnosti Braun boli ozaj géniovia, zariadenia vyzerali neskutočne. To sú ale aj chlapci z Apple, tie produkty kupujú milióny ľudí každý rok a tiež je to len preto, lebo vyzerajú nádherne! 

Braun Atelier TV and latest iMac 24.

Braun T1000 radio and PowerMac G5/Mac Pro.

Detail of the radio perforated aluminum surface.

Braun T3 pocket radio and Apple iPod.

Braun L60 sound system and Apple iPod Hi-Fi.

Braun LE1 speaker and Apple iMac.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt braun and apple

Kalkulačka v starších verziách iOS a kalkulačka od spoločnosti Braun

About The Author

Volám sa Róbert Hallon, mám 19 rokov a v súčasnosti som študentom štvrtého ročníka na súkromnej strednej umeleckej škole v Žiline kde študujem dizajn. Mojou záľubou sú Apple produkty s ktorými som spojený prakticky už takmer 10 rokov. Najradšej sledujem novinky z Apple a IT sveta. Rovnako tak sledujem nové trendy a špecialitou sú automobily, ktoré milujem rovnako ako Apple! Okrem iného som jeden zo zakladateľov www.svetapple.sk