Kradnúť informácie z Apple sa neoplatí. Môže vás to stáť rok väzenia!

0

Často počúvame o šikovných zamestnancoch Jablkovej spoločnosti. Nie vždy sa však o nich musí hovoriť len v dobrom. Posledný prípad totiž potvrdil, že predávať informácie, týkajúce sa utajovaných produktov, sa naozaj nemusí vyplatiť. Môže vás to totiž stáť 4,5 milióna dolárov a jeden rok za mrežami, rovnako ako manažér pre dodávateľov Paul Shin Devine!

Zrada

Tento bývalý top manažér, ktorý pracoval v Apple pre oddelenie dodávateľov, zneužíval svoju dobrú pozíciu na donášanie utajených informácií dodávateľom z ázijských krajín. Tí následne, podľa všetkého, využívali tieto informácie pre vyjednávanie lepších obchodov s Jablkovou spoločnosťou. Išlo prevažne o dodávateľov z Číny, Taiwanu či Singapuru, odkiaľ koniec koncov pochádza väčšina najdôležitejších dodávateľov  komponentov pre iPhone či iPod. Tento manažér mal dokonca utajené informácie v rokoch 2005 a 2008 dodávať aj Pegatronu, ktorý vyrába iPhone aj dnes. Vyšetrovatelia obvinili Paula zo zrady, podvodu či prania špinavých peňazí hneď potom, ako bolo u neho doma skrytých približne 150 000$ v krabiciach od topánok.

iPod Classic a iPhone 2G - svetapple.sk

iPod Classic a iPhone 2G – svetapple.sk

Trest

No a čo trest? Ako dopadol človek, ktorý mohol Apple vytvoriť miliónové škody? Po troch rokoch vyšetrovania bol tento manažér odsúdený na trest odňatia slobody vo výške 1 roka s tým, že bude musieť zaplatiť až 4,5 milióna $. Pravdepodobne vás prekvapí, keď napíšeme, že z celej veci vyšiel celkom dobre. Zo začiatku mu totiž hrozil trest až na 20 rokov s tým, že bude musieť zaplatiť 1 milión dolárov. Zo zatiaľ nezistených príčin mu bol však dvadsaťnásobne znížený. Pravdepodobne udal aj iné osoby, ktoré v celej kauze išli s ním!

Paul Devine - svetapple.sk

Paul Devine – svetapple.sk

About The Author

Volám sa Róbert Hallon, mám 19 rokov a v súčasnosti som študentom štvrtého ročníka na súkromnej strednej umeleckej škole v Žiline kde študujem dizajn. Mojou záľubou sú Apple produkty s ktorými som spojený prakticky už takmer 10 rokov. Najradšej sledujem novinky z Apple a IT sveta. Rovnako tak sledujem nové trendy a špecialitou sú automobily, ktoré milujem rovnako ako Apple! Okrem iného som jeden zo zakladateľov www.svetapple.sk