Sú vôbec potrebné 2k-4k displeje v smartfónoch?

0
iPhone 6 vs. Samunsug Galaxy S6 - svetapple.sk

Ako fanúšik Jablkovej spoločnosti sa už dlhé roky zastávam displejov, ktoré sú použité v našich iPhonoch. Displej s naozaj vysokým rozlíšením sme po prvý krát mohli vidieť ešte pri iPhone 4 v roku 2010, kedy dostal pomenovanie Retina, čo mu koniec koncov zostalo doteraz. Vzhľadom na to, že v redakcii používame iPhone 6 Plus, ktorý ponúka FullHD, zamysleli sme sa, či je väčšie rozlíšenie vôbec potrebné.

1920×1080 na 5,5″

Najväčšie rozlíšenie, aké kedy iPhone dostal bolo tento rok v iPhone 6 Plus, ktorého displej disponuje rozlíšením FullHD, teda 1920×1080. Vďaka tomuto sa hustota pixelov na obriom 5.5″ displeji pohybuje na úrovni 401ppi, čo je naozaj dosť. Pozrime sa však na to z praktického hľadiska a nie len z toho číselného. Totiž pokiaľ sme sa dávnejšie pozerali na náš iPhone 5S poprípade 4S, nikdy nám pixely nejako zvlášť neprekážali. Naše oči ich jednoducho ignorovali aj napriek nižšej hustote ako v súčasnej dobe na iPhone 6 Plus, ktorý používame. Keď položíme vedľa seba obe zariadenia rozdiel naozaj vidíme, no nejde o nič ohromujúce.

iphone-6-s5

Treba displeje s tak vysokým rozlíšením, alebo nie? – svetapple.sk

Porovnanie s 2K

Rozhodli sme sa preto, že si rozlíšenie vyskúšame aj v opačnej podobe a teda porovnáme 5,7″ Samsung Galaxy Note 4 a 5,5″ iPhone 6 Plus. Samsung ponúka 2K a iPhone len Full-HD. Porovnanie prebehlo pri bežnom používaní a po 10 minútach sme nezaznamenali v podstate žiaden rozdiel okrem o niečo lepších farieb v prospech konkurencie. Jednoducho si myslíme, že vôbec nieje potrebné používať pri smartfónoch displeje s tak vysokým rozlíšením ako 2K či 4K. Displeje sú totiž len náročnejšie na výkon a batériu zariadenia a v praxi neprinášajú takmer žiaden úžitok.

Čo si o tom myslíte vy?

gnote4lead

Porovnávali sme iPhone 6 Plus so Samsungom Galaxy Note 4 – svetapple.sk

About The Author

Volám sa Róbert Hallon, mám 19 rokov a v súčasnosti som študentom štvrtého ročníka na súkromnej strednej umeleckej škole v Žiline kde študujem dizajn. Mojou záľubou sú Apple produkty s ktorými som spojený prakticky už takmer 10 rokov. Najradšej sledujem novinky z Apple a IT sveta. Rovnako tak sledujem nové trendy a špecialitou sú automobily, ktoré milujem rovnako ako Apple! Okrem iného som jeden zo zakladateľov www.svetapple.sk