Mobilné zariadenia sú tu snami desiatky rokov z toho pribižne 10. rokov používame takzvané smartfóny. Tie sa za tú dobu mimoriadne zmenili a zmenil sa aj jeden, ktorý všetkých ovplyvnil a udal v roku 2007 trend v tomto priemysle. Ľudia hovoria, že dosiahol strop inovácie? Dostal sa už iPhone na vrchol a naozaj nemá čo ponúknuť?
História nám povie viac…
Pokiaľ chceme hodnotiť súčasnosť, prípadne predpovedať budúcnosť, je potrebné poznať aj minulosť. Prenesme sa späť do roku 2007, kedy Apple predstavilo vôbec prvý iPhone.
Toto zariadenie vôbec nebolo dokonalé avšak na tú dobu zapôsobilo snáď úplne všetkým, čím sa zapôsobiť dalo. Perfektný výkon, operačný systém, fotoaparát, úžasná odozva dotykového displeja, možnosť prehrávať hudbu cez integrovaný iPod a napokon aj surfovanie po internete bez obmedzení či email. Toto všetko zabalené v nádhernom a hlavne funkčnom riešení od spoločnosti Apple. Niet divu, že sa okamžite stal hitom aj keď stál neporovnateľne viac ako konkurenčné produkty.
Dnes môžeme sledovať rovnaký iPhone, ktorý prešiel 11 rokmi vývoja avšak v princípe ide stále o to isté zariadenie. Len má značne rozšírené možnosti ovládania, ponúka nové technológie, ktoré prešli neuveriteľným progresom a možnosti, o ktorých sa nám v spomínanom roku 2007 ani len nesnívalo. V princípe ide ale o rovnaký koncept, ktorý jednoducho trochu zostarol.
Medzigeneračne nikdy neprichádza „skok“
Hoci to tak možno vyzerá, Apple nikdy medzigeneračne nepredstaví zariadenie, ktoré je „skokom do budúcnosti“. Takýto produkt prichádza takmer vždy po zhruba 3 rokoch. Každý iPhone mal vždy niečo ako verziu s označením čísla a potom vylepšenú verziu S. Pozrime sa na prvé tri iPhony. Model 2G,3G a 3GS zdieľali rovnakú platformu aj keď sa jemne pozmenil dizajn z hliníku na plast. Telefóny to boli ale rovnaké.
Prvý iPhone bol skrátka prvý. Nikto presne nevedel či bude tento pokus úspešný (aj keď v to všetci samozrejme dúfali). Apple sa ale nemalo o čo oprieť, nikto pred nimi tak dobrý telefón ešte neurobil.
„Apple vkročilo do búrlivej vody bez toho aby vedelo či jeho plavidlo vydrží vôbec prvú väčšiu vlnu. Dopadlo to tak, že plavidlo ani len nezaváhalo a z vĺn si robilo žarty“.
Model 3G bol vylepšením iPhonu 2G. Okrem podpory rýchlejšej siete sa jemne pozmenil jeho dizajn, na miesto hliníku prišiel vyššie spomínaný plast. Žiadne zásadnejšie zmeny tu však neboli. Tie prišli až pri treťom iPhone 3GS, ktorý mal rýchlejší procesor, dokázal natáčať video, poskytol lepšiu výdrž batérie atď. Stále však šlo koncepčne o model 2G.
Revolúcia s názvom iPhone 4/4S
Možno si teraz budete robiť srandu, ale tento iPhone z roku 2010 sa zas od tých dnešných tak zásadne nelíši. Už v tejto dobe sa ľudia mohli pýtať otázku. Dostal sa už iPhone na vrchol a naozaj nemá čo ponúknuť? iPhone 4 mal nádherný dizajn aj keď len stále malý 3,5″ displej. Bol však retina a to je dôležitý údaj.
Displej mal dokonalé rozlíšenie a kvalitu zobrazenia. To neponúkal pred tým žiaden iný iPhone. Rýchlosť zariadenia bola samozrejme neporovnateľne lepšia. Mobil ponúkal okrem iného aj HD kameru, čo model 3GS tiež nemal a po prvý krát veľmi kvalitný fotoaparát. Vráťme sa ale dizajnu. Spracovanie tohto zariadenia bolo v časoch plastových zadných tiel nevydané.
Sklenený dizajn bol mimoriadne luxusný a v spojení s hliníkom, ktorý ho obklopoval aj pocitovo hodnotný. Bol to telefón premyslený do posledného detailu. Ako prvý tiež ponúkol možnosť FaceTime. Žiaden iný iPhone dovtedy nemal prednú kameru.
Model 4S o rok neskôr to ešte vylepšil. Ponúkol napríklad po prvý krát skutočne prepracovaný 8 Mpx fotoaparát s možnosťou nahrávať FullHD video a digitálnou stabilizáciou obrazu. Okrem toho mal telefón aj lepšiu výdrž a silnejší procesor.
No a prečo si myslíme, že telefón sa od toho dnešného až tak nelíši? V podstate preto, lebo kvalita fotiek z tej doby by určite ani dnes nikoho neurazila, displej bol menší ale ponúkal rovnako vysoké ppi ako aj dnes, telefón dokázal možno 70% toho, čo zvládne iPhone v roku 2019. Zmenila sa len veľkosť a dizajn. Prešlo už 8 rokov.
iPhone 5/5S/5C/SE
Toto bolo veru veľmi úspešné zariadenie, keď sa v podstate predáva dodnes. iPhone 5 bol predstavený v roku 2012 a priniesol väčší displej, nový dizajn, lightning konektor, nové slúchadlá Apple EarPods, prepracovanejšiu kameru a to bolo v podstate všetko. Vidíte tu nejakú väčšiu zmenu? My veru nie… Model 5C bol vlastne tým istým, len v plastovom tele.
iPhone 5S bol perfektný, ten už mal aj Touch ID, čo bola asi jeho najväčšia prednosť. Samozrejme aj v tomto prípade sa vylepšil fotoaparát, telefón prišiel so 64-bitovou architektúrou a ponúkol koprocesor Apple M7. Stále ide ale iba o malé pokroky. To sme už v roku 2013.
Pokiaľ sem zaradíme aj iPhone SE (hoci je to hardvérovo iPhone 6S), tak ten je neporovnateľne výkonnejší, ponúka 4K video, omnoho rýchlejší procesor, NFC čip pre Apple Pay ale stále však ide len o medzigeneračný upgrade. iPhone 5 nám toho nepriniesol málo. Prinášal nám to ale v 4. generáciách (reálne však v troch, keďže model 5C nerátame) zariadenia.
iPhone 6/6S/7/8
Tu sa už vývoj zásadne spomaľuje. Aj keď iPhone 6 a 6 Plus boli veľkými novinkami a hitmi, keďže po prvý krát prišli s naozaj väčšími displejmi. Zase okrem displeja, lepšieho výkonu, výdrže batérie, NFC čipu pre Apple Pay a pár drobností nepriniesli až taký pokrok. Respektíve priniesli ale ľudia ho naoko nevideli. Modely 6S boli ešte lepšie. iPhone dostal fotoaparát s rozlíšením 12 Mpx, lepšiu prednú kameru, možnosť natáčať 4K, optická stabilizácia videa pri iPhone 6S Plus, 3D Touch a podobne.
Ak ste sa tešili na revolučný iPhone 7 a sklamal vás, ani sa nečudujeme, ide len o upravený iPhone 6 s ochranou voči vode, zase o čosi lepším fotoaparátom (v prípade verziu Plus dokonca s dvoma), novými pamäťovými možnosťami, lepším audiom, trochu popraveným dizajnom, výkonnejším procesorom a podobne.
Model 8 už asi menovať nemusíme. Tu sa skutočne zlepšil len procesor, zase fotoaparát a Apple nahradilo zadné hliníkové telo sklom aby mal používateľ luxusnejší pocit. Taktiež pribudlo bezdrôtové nabíjanie.
Napokon tu máme poslednú generáciu iPhonov. Model X, XS/Max, XR (a tohtoročné).
Dostávame sa nakoniec s revolučným iPhonom X, ktorý v roku 2017 Apple predstavilo po boku iPhonu 8. Prečo revolučným? Lebo je naozaj vydarený. OLED displej na celej prednej strane s ideálnou veľkosťou. Duálna šošovka fotoaparátu pre menší model. Face ID na prednej strane a teda pohodlnejšie odomykanie, bezdrôtové nabíjanie, možnosť rýchlejšieho nabíjania, úžasný výkon, výdrž batérie, audio, atď. My v redakcií už všetci používame modely s displejom na celej prednej strane a nedá sa im prakticky nič vytknúť.
iPhone XS a XS Max tu prišiel skôr preto aby nám odprezentoval verziu so 6,5″ displejom. Medzi zariadeniami medziročne neprišli skoro žiadne zmeny. Samozrejme môžeme spomenúť výkonnejší čip, zase lepší fotoaparát, lepšiu odolnosť voči vode a podobné detaily. V zásade tu však nie je absolútne nič čo by nás ohúrilo.
Čo nás možno potešilo bol príchod lacnejšieho iPhonu XR. Ten má s modelmi XS veľa spoločného a ide o ideálny cenový kompromis medzi modelom 8 s klasickým displejom a vlajkovými loďami, ktoré majú viac technológii avšak možno pre niekoho zbytočne.
Tento rok tiež netreba očakávať žiadne revolúcie. iPhony budú zase rovnaké, teda už tretí rok. Zmení sa ale šošovka fotoaparátu na zadnej strane, ktorá bude prepracovanejšia, Apple zvýši výkon, zníži spotrebu batérie, ukáže nám pár maličkostí a bude to. Je to ale v poriadku…
V skutočnosti nám Apple predstavilo zatiaľ iba 5 revolučných smartfónov, respektíve generácii
Tak a sme na konci. Ak ste sa dočítali až sem, v prvom rade vám ďakujeme. Pokiaľ sa teraz pozriete na článok, zistíte, že Apple nám nepredstavilo 21 iPhonov (ak rátame aj modely „Plus“). Predstavilo ich len 5 a potom ich pomaličky vylepšovalo. Je to ako keď automobilka urobí facelift (niekedy aj dva) na jedno auto, ktoré sa vyrába povedzme aj 10 rokov. Koncept ostáva rovnaký, trošku sa len pozmenia technológie, niekde možno ponúkne o čosi viac. Žiaden extra rozdiel to ale nebýva.
iPhone sa inováciou v podstate „vyčerpal“ po prvý krát ešte v rokoch 2010-2011, kedy prišiel iPhone 4/4S. Tomu okrem väčšieho displeja nič nechýba ani dnes. Druhým obrovským postupom boli modely X s FaceID. Teraz budeme musieť zase dlhšiu dobu čakať na niečo prelomové. Ak si teda myslíte, že v Apple len sedia a nič nerobia. Nie je to pravda. Nemôžu si jednoducho dovoliť vytiahnuť všetky esá na jedno zariadenie. Medzigeneračný „pokrok“ by tak v podstate úplne zanikol. iPhone by mohli predstavovať povedzme až každé dva roky. To ale nechcú ani vo firme a rovnako tak to nechcú zákazníci.
Samozrejme smartfóny sa ešte majú kam posunúť. Očakávame napríklad skorí príchod ohybných zariadení, rôznych možností displeja (aj na zadnej strane?), ešte lepších fotoaparátov a podobne. Kľúčovým bude napríklad aj hlasové ovládanie. Odpoveď na otázku: „Dostal sa už iPhone na vrchol a naozaj nemá čo ponúknuť?“ Teda znie – Nie, nedostal. Musíme však počkať kým sa vyvinú nové prelomové technológie.