DFU režim. Čo to je a načo to slúži ?

0

Pri aktualizácií alebo restore iPhonu či iPadu sa už mnohí stretli s termínom DFU. Možno si to len zaregistroval, či o tom počul. Čo to vlastne je a načo to funguje ti vysvetlíme v nasledujúcom článku. Dokonca ak budeš chcieť máme pre teba aj návod!

Čo to je?

DFU (Direct Firmware Upgrade) režim je špeciálny stav, pri ktorom síce zariadenie naďalej komunikuje s iTunes, avšak obrazovka je čierna (nespoznáš, či sa niečo deje) a nespustí sa ani iBoot. To znamená, že môžete do zariadenia nahrať starší operačný systém, než ktorý je v ňom aktuálne. Apple však od iOS 5 návrat na staršie verzie operačného systému nepovoľuje. DFU mód spôsobí, že iPhone nenaštartuje iOS predtým, ako sa zaháji restore.

Načo?

Cez DFU režim sa dá nahrať upravený operačný systém (Custom IPSWICH). Pomocou DFU režimu tiež môžeš tvoje iOS zariadenie obnoviť do čistého stavu, avšak pre vymazanie dát napríklad pri predaji ti stačí obyčajný restore/obnova iOS zariadenia.

DFU režim býva jedno z posledných riešení, ak všetko ostatné zlyhá. Napríklad pri jailbreaku sa ti môže stať, že sa telefón ocitne v tzv. Bootovacej slučke, kedy sa telefón po niekoľkých sekundách reštartuje pri načítaní stále dookola a tento problém je možné vyriešiť práve len v režime DFU. Aktualizácie iOS v DFU režime v minulosti riešili tiež niektoré problémy spojené s updatom nového systému, ako napríklad rýchle vybíjanie batérie alebo nefunkčné GPS.

Upozornenie

Chceli by sme ťa chceli upozorniť, že všetko čo urobíš, budeš robiť na vlastnú zodpovednosť a vlastné riziko. Za prípadné vzniknuté škody stránka www.svetapple.sk nezodpovedá. Taktiež ťa musíme upozorniť, že tu je možná strata dát, preto ti radíme telefón si najskôr zálohovať.

Ako sa dostať do DFU režimu ?

  1. Pripoj svoje iOS zariadenie k počítaču
  2. Na počítači spusti iTunes
  3. Drž Power tlačidlo, stlač Home tlačidlo a obidve drž 10s
  4. Pusti Power tlačidlo a ďalej drž Home tlačidlo približne ďalších 10s
  5. V priebehu kroku 6. by mal nabehnúť DFU režim a iOS zariadenie by sa malo objaviť v iTunes
  6. Pokiaľ sa ti nezobrazí čierna obrazovka, ale objaví sa ti tam napríklad logo restore, niesi v DFU režime a postup treba zopakovať

Čistý iOS

Ak chceš nainštalovať čistý iOS 8 stiahni si súbory →tu

Ak chceš nainštalovať čistý iOS 9 stiahni si súbory →tu

Následne, keď bude telefón v DFU režime, riaď sa návodmi ktoré sú pri článkoch napísané 🙂

V prípade, že sa ti to bude robiť lepšie podľa videa:

About The Author

Momentálne mám na starosti kompletnú grafiku nášho webu. Taktiež tému jailbreak,aplikácie či pozadia od SvetApple. Zodpovedám aj za odpovedanie na facebookové správy na našej oficiálnej FB stránke. Takže ak máš hocijaké otázky, alebo ma chceš kontaktovať, neváhaj a pokojne minapíš na mail dominik.bullo@svetapple.sk