Píše sa 14. september 2021 a my sa tak, ako každý rok, pripravujeme na ďalšiu Keynote, na ktorej nám malo Apple predstaviť hneď niekoľko nových produktov. Najskôr prišiel iPad 9. generácie, ktorý do bodky splnil všetky predpoklady. Ešte väčšou výhrou bol iPad mini 6. generácie s úplne rovnakým dizajnom, aký sme mohli vidieť týždne či mesiace pred eventom.

Potom sme sa však dostali na hodinky a obrovské očakávania vystriedalo sklamanie. Apple Watch Series 7 mali priniesť nový dizajn s plochými hranami, výkonnejší procesor, väčší 41 mm a 45 mm displej či lepšiu výdrž batérie na jedno nabitie.

Nakoniec sme sa však dočkali len rozsiahlejšej plochy zobrazovacej jednotky, pričom zvyšok zostal prakticky identický s Apple Watch Series 6.

Pochopiteľne sme boli sami zaskočení, nakoľko takto nepresné informácie bývajú veľmi zriedkavé a za uplynulých sedem rokov sme sa s nimi asi raz nestretli. Navyše o tom, že Apple Watch Series 7 budú úplne novou dizajnovou generáciou nehovoril iba jeden renomovaný zdroj ale prakticky úplne všetky. Títo istí ľudia nám taktiež odhalili o 20 % menší notch či diagonálne umiestnenie kamier v iPhone 13 ešte začiatkom roka. Čo sa teda stalo? Odpovedí je hneď niekoľko.

4. Apple zistilo, že ploché hrany nie sú na ruke pohodlné, a tak ich nepoužilo

Ako iste viete, Apple Watch Series 7 mali priniesť po vzore iPhonu 13 či iPadu Pro ploché hrany, čím by kompletne osviežili dizajn. Išlo by o zaujímavý tvar, aký sme pri tomto zariadení ešte nikdy predtým nevideli.

Netreba snáď ani špekulovať nad tým, že uvedená predstava množstvo používateľov lákala a ak by boli Apple Watch Series 7 s týmto dizajnom predstavené, pravdepodobne by ich okamžite vymenili za svoju aktuálnu generáciu (pokojne aj za Apple Watch Series 6).

Prečítajte si tiež  Prečo sa Apple Watch nevolajú iWatch? Možno budete prekvapení

To sa ale nestalo a jedným z často uvádzaných dôvodov je, že ploché šasi na hodinkách nie je prijateľné z ergonomického hľadiska. Táto myšlienka je síce logická, avšak stále treba myslieť na fakt, že v Apple nechceli spraviť ostré hrany zariadenia rovnako, ako to poznáme napríklad z iPhonu 13. Rendery a uniknuté CAD zábery doslova ukazovali, že pri zakončení plochej časti je badateľné jemné zaoblenie.

Nové Apple Watch by sa tak na ruke nosili rovnako príjemne ako predchodca a zároveň by na tom boli lepšie, ako mnohé iné „neinteligentné“ hodinky od prémiových výrobcov. Skoro všetky (pokojne aj s okrúhlym displejom) majú totiž ostré hrany vo svojej spodnej časti. Prečo by sa Apple nemohlo tiež vybrať touto cestou? V tomto problém veru nevidíme.

3. Apple oklamalo leakerov a novinárov 

Tim CookTo, že Apple začalo tvrdo bojovať proti únikom je stará známa informácia. Napadlo vás ale niekedy, že práve táto firma mnohé z nich vedome vypúšťa do éteru? Vďaka tomu o Apple Watch nepíšeme len niekoľko dní pred predstavením a potom pár mesiacov po začatí predaja. Apple je neustále na očiach a fanúšikovia sa na základe leakov tešia na inovácie, ktoré sa vždy na 80-90 % naplnia.

Nebolo by žiadnym prekvapením, keby niekto odhalil, že niektoré úniky sú súčasťou marketingu tohto technologického giganta a ak by aj neboli, firma by nemala mať záujem vynášať do sveta novinárske kačice, ktoré zavádzajú v negatívnom slova zmysle. O čom to teraz píšeme? Vysvetlíme vám to na príklade nižšie.

Ak by sa počas celého roka hovorilo, že Apple Watch Series 7 neprinesú žiadnu inováciu a následne by Apple predstavilo model s úplne novým dizajnom a plochými hranami, vytvorilo by pozitívny „wow efekt“ a pravdepodobne zásadne zvýšilo záujem o tento produkt.

Nedáva nám ale zmysel, aby Apple počas celého roka vydávalo falošné informácie na niečo príliš lákavé a následne ukázalo produkt, ktorý nepôsobí len zastaralo ale aj nedokončene. Veď o Apple Watch Series 7 nevieme prakticky nič vrátane dátumu spustenia predajov.

Oklamať leakerov, analytikov a novinárov nie je jednoduché 

V tejto súvislosti netreba zabúdať na to, že leakeri, analytici a novinári majú častokrát viac zdrojov. Nespoliehajú sa iba ne jedného informátora. Čerpajú jednak od zamestnancov Apple ale aj napríklad od pracovníkov z čínskych fabrík, dát týkajúcich sa dodávateľských reťazcov a podobne. Tento proces netrvá týždeň či mesiac ale v niektorých prípadoch aj roky.

Prvýkrát sa o Apple Watch Series 7 s plochými hranami zmienil analytik Ming-Chi Kuo v septembri 2020, kedy uviedol, že Apple pripravuje úplne novú generáciu s prepracovanými technológiami, výkonom či výdržou batérie.

Potom prišiel na rad druhý známy a veľmi presný leaker Jon Prosser, ktorý potvrdil všetky zvesti a v priebehu mája nám dokonca ukázal aj rendery, ako by to mohlo celé vyzerať. Vo svojich správach vždy uvádzal, že na vlastné oči videl fotografie či videá prototypov, ktoré ale nemohol zverejniť, aby si chránil svoje zdroje. Aj keď by sme mu nemuseli veriť, toto isté urobil v minulosti s AirTagom a jeho dizajn sme poznali prakticky pol rok pred predstavením (viď obrázok nižšie).

AirTagKrátko nato, v júni, sa však pridal aj posledný človek, ktorého považujeme za najpresnejšieho leakera zo všetkých. Mark Gurman z Bloombergu uviedol, že Apple Watch Series 7 dostanú väčší displej (41 mm a 45 mm), rýchlejší procesor a hlavne nový dizajn.

Je zrejmé, že keď tri najsilnejšie mená hovoria to isté a pravdepodobne nečerpajú z jedného zdroja, zariadenie s plochými hranami muselo byť minimálne testované niekde v laboratóriách spoločnosti Apple. Títo ľudia sí dávajú záležať na svojom renomé a presne preto nezverejňujú všetko, čo sa im dostane pod ruku.

Zatiaľ čo dlhodobá presnosť únikov Jona Prossera sa pred eventom pohybovala na úrovni 74,3 % (zo 183 únikov), Ming-Chi Kuo dosahoval 76,6 % (zo 158 únikov) a Mark Gurman dokonca 88,8 % (zo 446 únikov).

Či už týmto osobám veríte alebo nie, ich doterajšie výsledky hovoria za všetko a ak sa aj pozriete na konkrétne vyhodnotenie únikov, ktoré vyšli/nevyšli v uvedených odkazoch, rýchlo zistíte, že sa poväčšine netrafili len v nejakom dátume. Málokedy zlyhávajú pri predpovediach týkajúcich sa hardvéru. Ak skrátka na niečom pracujú tisíce ľudí, zrejme sa to nedá úplne utajiť…

2. Aktuálny dizajn bol vhodný ešte na jeden životný cyklus 

Ako iste viete, Apple Watch Series 7 majú okrem displeja prakticky totožný dizajn ako Apple Watch Series 6. Aj keď medzigeneračný upgrade nedáva zmysel a pravdepodobne novinka nepresvedčila ani majiteľov Apple Watch Series 4 alebo Series 5, pokiaľ niekto vlastní Series „0“ až Series 3, môže to byť presne naopak.

Netreba zabúdať na to, že Apple Watch sú produkt, ktorý si kupujeme na niekoľko dlhých rokov dopredu. Nemusíme ho tak obmieňať raz za jeden či dva roky. To, že inovácie prichádzajú pomalšie je logické a keďže predaje Series 6 boli rekordné, prečo by v tom nemohli pokračovať aj Series 7?

Dáta tiež dokazujú, že väčšina nakupujúcich týchto produktov ešte Apple Watch nikdy nemala. Apple teda primárne necieli na existujúcich ale na nových zákazníkov, čo je celkom zaujímavá stratégia.

Trhový podiel klesá ale predaje rastú

To, čo ale predĺženiu životného cyklusu platformy z roku 2018 (Apple Watch Series 4) na prvý pohľad nemusí nahrávať do karát je fakt, že Apple Watch strácajú trhový podiel. Vplyvom silnejúcej konkurencia v porovnaní s predošlým rokom (Q1) klesli o 3,5 %. Spôsoby ako čítať tieto čísla sú ale odlišné.

Prečítajte si tiež  Prečo chce Apple získať váš starý iPhone pri predaji toho nového? Dôvodov je viac

Firma totiž v skutočnosti za rovnaké obdobie predala o rovných 5 miliónov kusov hodiniek viac, čím si medziročne prilepšila o 19,8 %! Len tak pre porovnanie, počas Q1 2020 sa predalo 77,8 milióna nositeľných zariadení, zatiaľ čo v roku 2021 to bolo až 104,6 milióna kusov. Apple je na tom teda lepšie a nie horšie čo potvrdzujú aj ďalšie dáta.

Predĺženie životného cyklu zrecyklovaním dizajnu by teda dávalo azda najväčší zmysel s tým, že o rok uvidíme „revolúciu“, ktorá mala prísť pred niekoľkými dňami. Ploché hrany sa skrátka ukážu až v modelovej rade Series 8.

1. Výrobné problémy a prepracovanie Apple Watch Series 7 na poslednú chvíľu 

Na záver tú máme poslednú teóriu, ktorá nám príde zo všetkého najpravdepodobnejšia. Pokiaľ ste nás sledovali naozaj pozorne, určite vám neuniklo, že tí istí leakeri, ktorých sme spomínali vyššie zverejnili správu o problémoch s výrobou Apple Watch Series 7. V montážnych halách skrátka nevedeli poskladať jednotlivé komponenty tak, aby dodržali prísne štandardy kvôli celkom odlišnému dizajnu a aj preto sa mal celý produkt omeškať.

Po predstavení výsledku na keynote sme však o tomto silno zapochybovali, pretože Apple Watch Series 7 majú totožný dizajn, ten istý procesor, rovnakú batériu a pravdepodobne aj veľa iných komponentov ako predchodca. Jediným zásadným rozdielom je displej. Prečo by pracovníci zrazu nedokázali dať dokopy diely, ktoré v jemne pozmenenej forme skladajú prakticky už od vydania Apple Watch Series 4 (2018)?

Áno, teraz môžete zapochybovať, že si problémy vo výrobe leakeri iba vymysleli. To by ich však nepriamo nemohlo potvrdiť aj Apple, ktoré ani len nezverejnilo presný dátum začiatku predaja nových hodiniek. Dokonca nepoznáme ani cenu a v porovnávači nenájdete presné špecifikácie. Z uvedeného nám teda vyplýva, že Apple Watch Series 7 stále nie sú dokončené a Apple sa ich rozhodlo prerobiť na poslednú chvíľu.

Apple Watch ešte nikdy nemali problémy s výrobou 

Pokiaľ sa pozrieme na históriu predstavovania Apple Watch, veľmi rýchlo zistíme, že tento produkt prakticky nikdy nemal problémy s výrobou. Od uvedenia na trh v roku 2015 bol vždy bez problémov dostupný a na rozdiel od iPhonu či iPadu sme na naň nemuseli čakať dlhé týždne alebo mesiace ani na Slovensku (s výnimkou Apple Watch Series 4, ktoré boli úplne novou dizajnovou generáciou a na našom trhu ich bolo pomerne málo).

Samozrejme, do istej miery mohla zasiahnuť aj kríza spojená s výrobou polovodičov. Apple ale samé avizovalo, že ak bude mať v tomto smere problémy, zasiahnu len iPhone a iPad. Nie Apple Watch. Tieto informácie potvrdzujú analytici, ktorí sledujú dianie v dodávateľských reťazcoch.

Apple Watch Series 7 nie sú hotové 

K tejto myšlienke nás priviedol youtuber Max Tech, ktorý zverejnil niekoľkominútové video o tom, prečo Apple Watch nezískali nový dizajn a prečo sa samotní leakeri až tak nemýlili.

Podľa jeho názoru bolo zariadenie s plochými hranami prakticky dokončené, avšak Apple ho muselo kvôli výrobným problémom na poslednú chvíľu zrušiť a tesne pred eventom vymyslieť náhradné riešenie.

Aj keď sa vám to nemusí zdať reálne, pretože podobné produkty sa vyvíjajú a testujú mesiace či roky, Apple má vždy v zálohe hneď niekoľko prototypov. To čo sme teda videli na keynote mohlo podliehať dlhodobému vývoju, avšak vo finále nešlo o produkt, ktorý chcelo Apple reálne predstaviť.

Dôvodom nie sú ani tak zákazníci ako investori. Ak by Apple Watch Series 7 neprišli v roku 2021 ale až 2022 kvôli výrobným komplikáciám, mohlo by to mať negatívny dopad na akcie a celkovú hodnotu spoločnosti.

Neurčitý dátum začiatku predaja a chýbajúce technické údaje

Apple nám vôbec po prvýkrát predstavilo Apple Watch, pri ktorých nebol stanovený dátum začiatku predaja. Na oficiálnych stránkach uvidíte iba informáciu „Later this fall„, ktorá naznačuje, že to bude neskôr na jeseň. To už samo o sebe znie celkom podozrivo nemyslíte?

Aby to bolo ešte horšie, o Apple Watch Series 7 sa na oficiálnych stránkach nedočítate prakticky nič konkrétne, pretože údaje nie sú dostupné.

Vysvetlenie však medzičasom priniesol vývojár Steve Troughton-Smith, ktorý zistil že zariadenie obsahuje rovnaký čip ako Apple Watch Series 6 a okrem toho technologický gigant nezmenil ani označenie modelu, ktoré je stále dostupné pod kódom t8301. Takýto krok vidíme po prvýkrát a zároveň nám dokazuje, že nielen procesor, ale aj ostatné vnútorné komponenty budú zhodné s predchodcom.

Zaujímavé je tiež to, že informácie ohľadom Apple Watch Series 7 sa netýkali iba dizajnu. Tento produkt mal mať úplne nový výkonnejší procesor S7, nové technológie v oblasti konektivity, ďalší zdravotný senzor či väčšiu batériu, ktorá by poskytla lepšiu výdrž.

Išlo o úniky z obrovského množstva zdrojov, ktoré boli citované na tých najprestížnejších portáloch zaoberajúcich sa spoločnosťou Apple. Je veľmi nepravdepodobné, že by sa všetci takto výrazným spôsobom mýlili a navyše nič nenaznačovalo tomu, že tohtoročná aktualizácia Apple Watch bude vlastne iba veľmi biedna.

Apple Watch Series 7 priniesli len 5 nových vecí 

Pokiaľ sa pozriete na prezentáciu produktu či internetovú stránku Apple.com, rýchlo zistíte, že Apple Watch Series 7 priniesli dokopy len päť nových vylepšení, ktoré sú navyše poväčšine zanedbateľné:

  • Väčší 41 mm a 45 mm displej
  • Nové farebné prevedenia
  • Mierne prepracovaný reproduktor
  • zaoblenejšie krycie sklíčko displeja
  • rýchlejšie nabíjanie

Ako sa to teda celé stalo? 

Max Tech uvádza, že začiatkom augusta Apple spustilo produkciu hodiniek, ktoré mali úplne iný dizajn a taktiež hardvér. Nečakane sa však vyskytli problémy vo výrobe, ktoré bolo nemožné v tak krátkom čase vyriešiť a kompetentní začali hľadať na poslednú chvíľu alternatíve riešenie.

Procesor S7 sa nedal použiť v starom šasi a preto zobrali minuloročný čip S6, s ktorým mali dobré skúsenosti. To však celý proces skomplikovalo a čo bolo ešte horšie, pre Apple Watch Series 7 sa už vyrábal aj displej (zároveň boli pripravené nové ciferníky či klávesnica).

Spolu s tým bežala bok po boku aj produkcia nových remienkov pre 41 mm a 45 mm verziu, ktoré bolo potrebné nejakým spôsobom zakomponovať do celého dizajnu aby nedošlo ku veľkým finančným či materiálnym stratám.

Firma teda začala hľadať len niekoľko týždňov pred eventom riešenie, ako zakomponovať väčší displej do starého modelu, čím by aspoň minimalizovala straty a priniesla akú takú medziročnú inováciu. Veď keby to neurobila, Apple Watch Series 7 by neboli dokopy v ničom lepšie než predchodca.

Vložiť nový displej do starého tela nie je jednoduché 

V tomto bode ale vznikla ďalšia komplikácia, pretože nové displeje (vyrobené pre hranatý dizajn) sa nezmestili do pôvodného krycieho sklíčka a šasi, aké Apple používa od roku 2018.

Apple teda vyrobilo nové „kryštálové sklíčko“, pod ktoré zakomponovalo zobrazovací panel, pôvodne vyrobený pre celkom iný dizajn. Aby to však celé mohlo fungovať, displej musel byť zakomponovaný o niečo hlbšie, zatiaľ čo krycie sklíčko nabralo na hrúbke až o 50 % (celkový diel). Vďaka tomu môžete vidieť celú plochu displeja napríklad aj zboku a Apple získalo skvelý argument, týkajúci sa jeho vyššej odolnosti.

Spolu s tým sa musel jemne pozmeniť tvar šasi, čo vyžadovalo nenáročnú, no určitú dobu trvajúcu úpravu všetkých procesov a nástrojov v továrniach a to zároveň vysvetľuje, prečo nám Apple do dnešných dní neprezradilo, kedy sa začne celosvetový predaj Apple Watch Series 7. Je zrejmé, že to ešte nevie ani samotná spoločnosť…

Posledný klinec do rakvy 

Apple Watch Series 6Ako sme už písali vyššie, Apple Watch sú pre Apple veľmi dôležité a preto nemohlo preskočiť tohtoročnú modernizáciu len kvôli výrobným problémom.

Taktiež je snáď úplne jasné, že tých 5 drobných inovácii, ktorých sme sa tento rok dočkali by nespôsobili meškanie na úrovni niekoľkých mesiacov, počas ktorých Apple stratí desiatky či možno stovky miliónov dolárov. Firma teda zlyhala a snaží sa to v rýchlosti napraviť.

Dôkazom je aj to, že minulý rok vyšli Apple Watch Series 6 ešte v septembri, aby stihli koniec tretieho a celý štvrtý štvrťrok 2020. Apple ich neukázalo spolu s iPhonom 12 v októbri na neskoršom evente, aby bolo maximálne efektívne a aby minimalizovalo akékoľvek finančné či časové straty (dovtedy vychádzali nové Apple Watch vždy po boku iPhonu).

Počkajme si na rok 2022

Nech už si teda myslíte čokoľvek, leakeri sa zrejme s novým dizajnom pre Apple Watch nemýlili, no nikto nemohol tušiť, že to dopadne tak ako to dopadlo.

Uvidíme, čoho sa dočkáme v roku 2022, avšak už teraz si myslíme, že Apple bude chcieť opäť použiť komponenty, ktoré v súčasnosti vyrobilo pre Apple Watch Series 7, no nevedelo ako ich poskladať dokopy. Hovoríme o procesore, šasi, zdravotných senzoroch atď…

Napíšte nám do komentára, čo si o tom myslíte vy.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -