Apple už odstránil FREAK z iOS aj OS X

0
MacBook Pro s retina displejom - svetapple.sk

Zdá sa, že Apple zapracoval na odstránení kritickej bezpečnostnej chyby “FREAK” vo svojich systémoch, ktorá ostala bez povšimnutia už aspoň 10 rokov. Apple preto rýchlo zareagovalo a po medializovaní správy, že by hackeri mohli chybu zneužiť, vydalo jednak aktualizáciu iOS 8.2 a po jej boku tiež vydal Apple TV 7.1 Software pre 3. generáciu zariadenia. Chyba bola potichu odstránená aj v systémoch OS X.

Čo to znamená?

Znamená to, že ak používate niektorú z vyššie uvedených verzií systému, už sa nemusíte obávať o to, že by na vás niekto použil tak trochu historickú, no stále účinnú hrozbu. Slovíčko “historická” je potom z počítačového hľadiska naozaj na mieste, keďže za posledných 10 rokov sme sa dočkali tak veľkého množstva inovácií, že je celkom pochopiteľné, že sa na túto hrozbu zabudlo. V skutočnosti ide o pozostatok ochrany z 90. rokov minulého storočia a vznikla viacmenej len vďaka vláde USA. Tá totiž žiadala, aby zariadenia ponúkali len slabé export-grade šifrovanie kvôli ľahko vystopovateľnému algoritmu.

About The Author

Volám sa Róbert Hallon, mám 19 rokov a v súčasnosti som študentom štvrtého ročníka na súkromnej strednej umeleckej škole v Žiline kde študujem dizajn. Mojou záľubou sú Apple produkty s ktorými som spojený prakticky už takmer 10 rokov. Najradšej sledujem novinky z Apple a IT sveta. Rovnako tak sledujem nové trendy a špecialitou sú automobily, ktoré milujem rovnako ako Apple! Okrem iného som jeden zo zakladateľov www.svetapple.sk