Je to oficiálne. Po dlhých špekuláciách sa ukázali úniky a analýzy, ako pravdivé, nakoľko spoločnosť Apple oznámila deň konania nadchádzajúcej veľkej konferencie (keynote), ktorá ponesie názov Wonderlust. Ako už asi tušíte, práve na tomto evente uvidíme po prvýkrát dlho očakávaný iPhone 15 v štyroch samostatných verziách a tiež niekoľko ďalších produktov, medzi ktoré budú patriť aj Apple Watch Series 9 či Apple Watch Ultra 2. generácie.

Ľudia už dnes pomerne dosť špekulujú nad tým, či majú svoj súčasný iPhone 14 predať cez bazár a počkať na iPhone 15, alebo sa im táto medzigeneračná výmena vôbec neoplatí. My sme sa rozhodli pomôcť článkom, v ktorom sme sa venovali piatim najdôležitejším inováciám v týchto zariadeniach a tiež piatim veciam, pre ktoré sa z nášho pohľadu možno ani neoplatia kúpiť. Dúfame teda, že vám náš výber v rozhodovaní pomôže a urobíte správny krok. Poďme na to.

1. Konečne iPhone s USB-C

USB-C iPhone 15
Každý iPhone 15 dostane v roku 2023 USB-C konektor. Nie každé zariadenie však bude podporovať rovnaké rýchlosti prenosu dát. Apple tu bude zrejme niektoré veci nepríjemne obmedzovať (Zdroj: Unsplash / Mishaal Zahed / Thai Nguyen) (úprava redakcie)

Európska únia dotlačila spoločnosť Apple ku zmene, ktorá sa nemusí páčiť každému, no nezostáva nám nič iné, ako ju prijať. A aj keď je odstránenie Lightning konektora, ktorý sme používali od roku 2012 pre niektorých zákazníkov tvrdá rana, treba si uvedomiť, že aj univerzálnejší štandard USB-C má čo to do seba.

Je rovnako obojstranný, ako Lightning, len si bude potrebné zvyknúť na o čosi väčšie rozmery. Výhodou je však to, že už dnes ho spoločnosť Apple používa napríklad v počítačoch Mac, či v tabletoch iPad. Ak teda budete niekam cestovať, nebudete si musieť so sebou brať niekoľko rozličných nabíjačiek. V podstate vám (s výnimkou dotykového puku pre Apple Watch) postačí len jedna.

USB-C má tiež výhodu v prenosovej rýchlosti. Hovorí sa, že iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max dostanú podporu pre Thunderbolt/USB4, vďaka čomu budú schopné prenášať dáta rýchlosťami od 20 do 40 Gb/s. To sa hodí pri obrovských fotografiách vo formáte ProRAW, alebo videách vo formáte ProRes.

Lacnejší iPhone 15 a iPhone 15 Plus by mal byť vybavené obmedzenou rýchlosťou prenášania dát, len na úrovni USB 2.0. To je rovnako, ako má Lightning. Taktiež sa špekuluje, že káble pre rýchly prenos dát budú v predaji samostatne. Pre podporu rýchlejšieho prenosu dát tak zákazníci budú musieť zaplatiť podstatne viac peňazí.

2. iPhone 15 bude mať najvýkonnejší mobilný čip na svete

Čip A17 Bionic a iPhone 15 Pro
Procesor A17 Bionic bude v septembri porážať len svojho predchodcu A16 Bionic. Nič výkonnejšie vo svete mobilných zariadení totiž zatiaľ neexistuje (Zdroj: Aroged)

Ako už býva zvykom, spoločnosť Apple predstaví svoj nový iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max s extrémne výkonným procesorom A17 Bionic. Ten bude vďaka exkluzívnemu partnerstvu so spoločnosťou TSMC produkovaný revolučným 3 nm výrobným procesom. V praxi mu to zabezpečí oveľa vyšší výkon a zároveň nižšiu energetickú náročnosť.

iPhone bude vďaka svojmu novému hardvéru opäť ten najvýkonnejší smartfón na svete, hoci sa špekuluje nad tým, že Apple tu môže zaváhať v oblasti operačnej pamäte RAM. Tá totiž nemusí mať kapacitu 8 GB tak, ako sa pôvodne predpokladalo, ale len 6 GB. To je rovnako, ako má dnes iPhone 14 Pro a iPhone 14 Pro Max. V roku 2023 by sme však možno očakávali trochu vyššiu kapacitu.

Naopak, smutnou správou potom je, že ak si vyberiete iPhone 15, alebo iPhone 15 Plus, v oboch prípadoch budete mať k dispozícii „iba“ procesor A16 Bionic z minulého roka. Určite tu, ale nie je dôvod na obavy.

Prečítajte si tiež  Apple pracuje na novom "lacnejšom" monitore. Stáť bude polovicu toho čo Pro Display XDR!

Dodnes totiž ide o ten najvýkonnejší mobilný procesor na svete, takže spoločnosť Apple bude na septembrovom evente prekonávať iba sama seba. Navyše čip A16 Bionic sa už rok produkuje 4 nm výrobným procesom. Nie je preto ani trochu zastaralý.

3. Periskopický zadný fotoaparát

iPhone 15 pro Max periskop
iPhone 15 Pro Max konečne dostane periskopický zadný fotoaparát s výrazným optickým priblížením. Škoda len, že sa táto technológia nedostane do menšieho modelu iPhone 15 Pro (Zdroj: Macrumors)

Spoločnosť Apple sa po niekoľkých rokoch konečne rozhodla zabojovať so svojou úhlavnou konkurenciou. Vôbec po prvýkrát nasadí do svojho smartfónu periskopický zadný fotoaparát, ktorý už poznáme z konkurenčných smartfónov.

Ten zabezpečí optické priblíženie na úrovni 5-6x. Stále to síce nebude hodnota na úrovni 10x tak, ako to dokáže Samsung Galaxy S23 Ultra, no určite je lepšie aspoň drobné vylepšenie, ako žiadne.

Na druhej strane je trochu škoda, že z periskopu sa bude v roku 2023 tešiť iba vrcholový iPhone 15 Pro Max, ktorý sa môže napokon volať aj iPhone 15 Ultra. Menší model iPhone 15 Pro so 6,1″ si túto technológiu nebude môcť dovoliť z dôvodu obmedzených rozmerov vo vnútri zariadenia. Apple bude riešiť tento problém až v budúcich generáciách.

4. iPhone 15 príde s vynoveným dizajnom 

iPhone 15
Každý iPhone 15 bude mať mierne zaoblené hrany a tiež výrez Dynamic Island vo vrchnej časti displeja. Apple zmení aj materiály a taktiež niektoré detaily. V zásade sa však iPhone 15 bude stále podobať na generačne starší iPhone 14 (Zdroj: PhoneArena)

Ak v roku 2023 očakávate nejakú dizajnovú revolúciu, tak na to rovno zabudnite. Ako býva zvykom, spoločnosť Apple nebude robiť medzi dvoma generáciami iPhonu žiadne extrémne výrazné zmeny. To ale neznamená, že tu oproti iPhonu 14 neuvidíme žiaden rozdiel.

Aj keď si iPhone 15 zachová ploché hrany, v rohoch majú byť jemne zaoblené, vďaka čomu by sa mohlo zariadenie pohodlnejšie držať v ruke. Rovnako sa dočkáme prvku Dynamic Island aj na lacnejších prevedeniach 15 / 15 Plus a nie len na vlajkových lodiach 15 Pro / 15 Pro Max.

Pokiaľ si kúpite vlajkové lode, tešiť sa môžete na extrémne tenké rámčeky okolo displeja, ktoré by vo svete mobilných zariadení nemali mať v súčasnosti žiadnu konkurenciu. Mali by byť hrubé len niečo vyše 1,5 mm.

V neposlednom rade nemôžeme zabudnúť na materiály. Zatiaľ čo základný iPhone 15 bude naďalej používať starý dobrý hliník, ak si kúpite iPhone 15 Pro, tešiť sa môžete na odolnejšiu a ľahšiu titánovú konštrukciu, ktorá vystrieda nehrdzavejúcu oceľ.

iPhone 15 Pro
iPhone 15 Pro bude mať vďaka titánu matnú povrchovú úpravu (Zdroj: Appleinsider)

V minulosti sa tiež špekulovalo o tom, že Apple možno použije matné zadné sklo aj na lacnejšom iPhone 15 / 15 Plus, no ku týmto únikom sa dlhšie nikto nevyjadril. Preto nie je jasné, či sa stanú skutočnosťou. Nechajme sa prekvapiť.

5. Každý iPhone 15 by mal mať výrazne väčšiu batériu (mAh)

iPhone 15 Pro v bordovej farbe
Každý iPhone 15 bude mať väčšiu kapacitu batérie v mAh. Pomôžu tomu nové technológie (Zdroj: 9to5mac)

Spoločnosť Apple v roku 2023 použije novú technológiu naskladaných batérií, ktorá je prevzatá zo sveta elektromobilov. Vďaka tomuto systému je možné pri rovnakých rozmeroch získať z akumulátora o približne 10 % viac energie bez toho, aby sa nadmerne prehrieval či opotreboval. Rovnako, ako Apple, túto technológiu plánuje použiť aj konkurenčný Samsung.

Medzi jej ďalšie výhody okrem väčšej kapacity v mAh patrí aj fakt, že sa môže teoreticky rýchlejšie nabíjať. Špekuluje sa nad tým, že maximálny nabíjací výkon môže byť v prípade iPhonu 15 nastavený až na 35 W, čo je oproti oficiálnym 20 W v súčasnosti pomerne veľký rozdiel. Aby ste mali lepší prehľad v kapacite batérií (mAh), pozrite si porovnanie pod týmto odstavcom so súčasným iPhonom 14.

Prečítajte si tiež  AKTUÁLNE: Známy výrobca smartfónov končí. Poznáme dôvod

Kapacita batérie iPhone 15: 

 • Kapacita batérie iPhone 15 – 3 877 mAh (+ 15 %)
 • Kapacita batérie iPhone 15 Plus – 4 912 mAh (+ 12 %)
 • Kapacita batérie iPhone 15 Pro – 3 650 mAh (+ 12 %)
 • Kapacita batérie iPhone 15 Pro Max – 4 852 mAh (+ 11 %)

Kapacita batérie iPhone 14: 

 • Kapacita batérie iPhone 14 – 3 279 mAh
 • Kapacita batérie iPhone 14 Plus – 4 325 mAh
 • Kapacita batérie iPhone 14 Pro – 3 200 mAh
 • Kapacita batérie iPhone 14 Pro Max – 4 323 mAh

5 dôvodov, prečo iPhone 15 v roku 2023 vynechať 

iPhone 15 Pro
Zdroj: YouTube / Technizo Concept (úprava redakcie)

Keď už sme si vymenovali 5 dôvodov, pre ktoré bude nový iPhone 15 skutočne atraktívny, poďme sa pozrieť aj na dôvody, pre ktoré sa ho možno až tak nevyplatí kupovať. Určite to nebude zlý smartfón, no sú ľudia, ktorým nemusí dávať po roku jeho výmena zmysel.

1. iPhone 15 Pro bude v roku 2023 oveľa drahší 

iPhone 15 Pro Max
Apple bude žiaľ v roku 2023 výrazne zdražovať svoj vlajkový iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max. Pri iPhone 15 a iPhone 15 Plus by sa cena meniť nemala. (Zdroj: 4RMD)

Negatívnemu trendu zdražovania sa žiaľ v roku 2023 nevyhne ani spoločnosť Apple. Tá pri iPhone 15 bude zvyšovať ceny, no našťastie sa to nebude týkať všetkých verzií. Ak si totiž zaobstaráte základný 128 GB iPhone 15, je vysoká pravdepodobnosť, že zaň aj o pár týždňov zaplatíte 999 € úplne rovnako, ako v roku 2022 za iPhone 14. Pri iPhone 15 Plus by potom cena mala byť nastavená na hranici 1 149 €.

Ak však budete mať záujem o prémiové vlajkové modely, pripravte sa na to, že ich cena môže narásť o 100 – 200 €. Na jednej strane za to budú môcť vyššie výrobné náklady, inflácia či drahšie energie, no na strane druhej aj zmena v oblasti úložiska.

iPhone 15 Pro / 15 Pro Max už nekúpite v 128 GB, ale len 256 GB verzii, za ktorú si nechá spoločnosť Apple samozrejme veľmi dobre zaplatiť. Navyše vrcholový model by vďaka tejto zmene nemusel mať maximálnu kapacitu „iba“ 1 TB, ale až 2 TB.

A pokiaľ chcete mať lepší prehľad o cenách, pripravili sme si pre vás jednoduchú tabuľku nižšie aj s rozdielmi v zátvorkách oproti súčasným základným cenám za iPhone 14.

 • iPhone 15: 999 € (bez zmeny)
 • iPhone 15 Plus: 1 149 € (bez zmeny)
 • iPhone 15 Pro: od 1 399 € do 1 499 € (V súčasnosti 1 299 €)
 • iPhone 15 Pro Max: od 1 549 € do 1 649 € (V súčasnosti 1 449 €)

2. Máte iPhone 14? Bude to skoro to isté 

iPhone 14 Pro
iPhone 15 nebude o toľko lepší, ako iPhone 14. Medzigeneračný prechod sa pravdepodobne nevyplatí (Zdroj: YouTube / Dr Debox (úprava redakcie)

Nový iPhone je vždy lákavý, ale pokiaľ máte iba o jednu generáciu starší model, prechod na aktualizovaný iPhone 15, ktorý vás bude stáť stovky eur je zrejme zbytočný. Samozrejme, každý sa musí rozhodnúť sám, či sa mu to oplatí, ale aktuálna séria iPhone 14 je z nášho pohľadu dostatočne vydarená a veríme, že používateľom vydrží celé roky. Navyše teraz sa dá kúpiť za fantastické ceny.

Napríklad základný iPhone 14 už nestojí 999 €, ale po kliknutí na tento odkaz ho kúpite od 751 €. Získate tak smartfón s kvalitným displejom, extrémnym výkonom a fantastickou výdržou batérie na jedno nabitie. Určite sa jeho nákup za uvedenú čiastku oplatí viac, ako platiť o stovky eur za trochu lepší iPhone 15.

Prečítajte si tiež  Príbeh o tom, ako mi transparentný kryt na iPhone zožltol!

To isté sa dá povedať napríklad aj o iPhone 14 Pro, či iPhone 14 Pro Max. Bežná cena 6,1″ prevedenia štartuje na Slovensku od 1 299 €, avšak po kliknutí na tento odkaz je to iba 985 €. Pri iPhone 15 Pro sa predpokladá, že bude stáť minimálne 1 399 €, čo je ohromný rozdiel.

Ak sa pozrieme na väčší model, jeho štandardná cena je 1 449 € a po kliknutí na tento odkaz ho kúpite od 1 097 €. Opäť je to teda úspora na úrovni niekoľkých stoviek eur oproti očakávanej cene za iPhone 15 Pro Max, ktorý sa má predáva minimálne od 1 549 €.

3. Základný iPhone 15 opäť nedostane Always-on ani ProMotion

Farebné možnosti iPhone 15
Displeje v základných iPhonoch 15 opäť nezískajú očakávané funkcie (Zdroj: MacRumors)

To, že spoločnosť Apple pridá do základného iPhonu 15 Dynamic Island je príjemné prekvapenie, vďaka ktorému bude zariadenie pôsobiť podstatne modernejším dojmom, než jeho predchodca iPhone 15. Žiaľ je to úplne všetko, čo sa týka inovácií zobrazovacej jednotky.

Aj keď nejde o prémiový model, najmä pri pohľade na konkurenciu by sme už od základného iPhonu 15 možno očakávali funkciu Always-on, alebo aspoň ProMotion (1 – 120 Hz variabilná obnovovacia frekvencia). Apple si žiaľ tieto technológie necháva len pre svoje prémiové verzie a to nám príde trochu škoda.

4. Základné modely nebudú mať poriadny optický zoom 

iPhone 15 Plus koncept
Základný iPhone 15 nedostane teleobjektív a už vôbec nie periskop (Zdroj: YouTube / 4RMD)

Za miernu slabinu tiež považujeme fakt, že základný iPhone 15 nebude mať teleobjektív a ani periskop, ktoré by dokázali ponúknuť slušnejší optický zoom. Tieto zariadenia, ktoré sa budú pohybovať na relatívne vysokej cenovej hranici sa majú spoliehať opäť len na dve šošovky fotoaparátu, ktoré budú vyčlenené pre širokouhlé a ultra-širokouhlé zábery.

Netvrdíme síce, že ich kvalita nebude stáť za to. Konečne by sme sa mali dočkať aj pri základnom modeli rozlíšenia až 48 Mpx pre hlavný snímač a takisto tu bude možnosť natáčania videa do 4K pri 60 FPS v rámci špičkovej stabilizácii snímača.

Kvalitné optické priblíženie sa ale stáva štandardom aj pri výrazne lacnejších Androidoch, no Apple to stále ignoruje. Možno na budúci rok.

5. Android sa v poslednom čase vyšvihol

Google Android zlodejina
Smartfóny s Androidom sú pre fanúšikov iOS zariadení stále veľmi lákavé (Zdroj: Unsplash / Triyansh Gill / Thai Nguyen) (úprava redakcie)

Ak sledujete trh s mobilnými zariadeniami, určite vám neuniklo, čo všetko vám môžu ponúknuť konkurenčné smartfóny s operačným systémom Android. Ak vám nevadí presedlanie na iný operačný systém, ľahko vás môže zlákať ponuka produktov od spoločností Samsung, Xiaomi, alebo Oppo.

Samozrejme, pokiaľ ste verným fanúšikom spoločnosti Apple a celého jej ekosystému, určite si vyberte radšej iPhone 15. S týmto zariadením budete oveľa spokojnejší, pretože bude fungovať tak, ako ste na to zvyknutí.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -