Ako odfotiť ohňostroj na iPhone?

0

Každý kto vlastní iPhone nám dá asi za pravdu, že je obrovské množstvo záberov, ktoré hravo zvládne na miesto veľkej a ťažkej zrkadlovky. Netvrdíme, že kvalita je na 100% totožná, to určite nie, ale dokáže sa až veľmi priblížiť profesionálnej technike aj napriek tomu, že ide v podstate o telefón, ktorý nosí každý z nás vo vrecku. Nakoľko je dnes 31. decembra, prinášame ti článok, ako čo najlepšie odfotíš ohňostroj. Poďme na to! 

Príprava

Fotoaparát na tvojom iPhone je už dlhé roky špička na trhu a postupom času sa z neho stal naozaj profesionálny nástroj, pomocou ktorého dokážeš zachytiť neuveriteľne pekné momenty. Dneska večer budeš patriť s vysokou pravdepodobnosťou aj ty medzi tých, ktorí si budú chcieť urobiť peknú spomienku na rok 2016 vďaka ohňostroju.

V prvom rade je potrebný správny výber miesta a samozrejme príslušenstva. Ak chceš ozaj profesionálnu fotku ohňostroja a zároveň chceš, aby bola fotka čo najzaujímavejšia, mal by si si nájsť miesto, kde bude dobrá panoráma napríklad na mesto. Pozor však na počasie, ak bude na Silvestra hmla, z ohňostroja a ani z fotiek nebudeš mať vôbec nič. Ďalej by si mal pred samotným fotením vymazať, prípadne preniesť všetky fotky a videá, ktoré máš v iPhone navyše na disk či do počítača. Nič horšie nie je, ako keď ti v tom „najlepšom“ tvoj iPhone napíše, že na jeho disku nie je dostatok miesta.

Čo sa príslušenstva týka, ohňostroj môžeš fotiť napríklad na malých statívoch, ktoré sú bežne dostupné a je možné, že ho máš aj ty. Ak ho ale nemáš, budeš si musieť vystačiť s rukou. Neboj sa, nie je to nič hrozné a aj bez takéhoto príslušenstva (predpokladám, že ho väčšina z vás nemá) budeš môcť nafotiť pekné zábery napríklad na svoj Instagram.

Toto nechceš - svetapple.sk

Fotenie

Samotné fotenie iPhonom už bude trošku komplikovanejšie, ale na to aby si urobil pekné fotky ohňostroja tiež nebudeš musieť byť silou mocou fotograf. Začneme zamknutím expozície a automatického zaostrovania, ktoré nájdeme v iPhone ako AE/AF. Možno si o tom ani nevedel, ale takúto funkciu má už samotná kamera v iOS a spustíš ju jednoduchým spôsobom. Najprv nechaj vystreliť jeden ohňostroj a akonáhle vybuchne, podrž na mieste výbuchu prst. V podstate tak, ako by si chcel zaostriť. Rozdiel bude v tom, že na displej prstom netukneš ale poriadne ho podržíš. Na displeji sa ti teraz zobrazí nápis AE/AF vypnuté.

Je to základ, ktorý musíš pri fotení ohňostroja urobiť, pretože by tvoj iPhone mohol neustále zaostrovať a rozostrovať obraz a ty by si tak z fotky nakoniec vôbec nič nemal. Akonáhle už máš AE/AF vypnuté, neklikaj na displej. Funkciu totižto vypneš rovnakým podržaním, akým si ju zapol. Jediné, na čo klikaj je spúšť. Rovnako tak môžeš využiť aj možnosť „Burst„. Vtedy tvoj iPhone pri podržaní spúšte urobí desiatky fotiek naraz, no a ty už len vyberieš tu najlepšiu.

AE/AF LOCK - svetapple.sk

AE/AF LOCK – svetapple.sk

Pri fotení sa potom neboj fotiť aj napríklad na výšku. Viem, natáčanie videa na výšku je niečo, čo vytočí asi každého, kto sa na to video musí doma na počítači pozerať, no na druhú stranu fotky sú celkom niečo iné a taký ohňostroj sa výborne hodí aj na takýto formát. Vyskúšaj teda rôzne polohy s tvojim iPhonom, fotenie na výšku, ale nie je chyba, môže to mať len dobrý výsledný efekt. Na druhú stranu ale odporúčame vypnúť funkciu Live Photos. Je možno milé mať živé fotky, ale je to aj celkom zbytočné. Netvrdíme, že s Live Photos pekný ohňostroj neodfotíš, ale aj táto funkcia má na fotkách svoju daň a ak chceš, aby boli dokonalé a ich kvalita čo najvyššia, vypnutiu sa nevyhýbaj.

Nezabudni vypnúť tiež blesk. Ten je pri fotení ohňostroja, teda svetelnej show na čiernej oblohe úplne zbytočný a okrem toho, že zbytočne míňa kapacitu batérie, tiež kazí fotky. Možno sa budeš hádať, že nie, že to nemá vlastne žiaden vplyv, ale skús fotiť po tme s bleskom. Veľa veci sa odráža naspäť do objektívu, no najhoršia je čo i len mierna hmla, ktorá v zime skrátka je a rovnako tak dym z ohňostrojov, ktorý je v tomto prípade rovnako prítomný. Všetko sa to odrazí a vráti naspäť do objektívu. Výsledok, nemáš fotku, ale len bielu šmuhu na čiernom podklade a kdesi vzadu náznak ohňostroja.

Ďalšia vec, ktorej by si sa mal zbaviť je zoom fotiek. Je nám jasné, že chceš mať svoj ohňostroj čo najbližšie a čo najvýraznejší, no k tomuto ti proste digitálny zoom nepomôže. No a prečo? Dôvod je prostý. Všetko to robí software a má to v podstate rovnaký efekt, ako keby si fotku odfotil normálne a následne si ohňostroj priblížil. Presne preto nezoomuj. Obrázok bude skrátka škaredý. Výnimku majú snáď len majitelia iPhonu 7 Plus, ktorý vyšiel počas tohto roka. Tí majú totižto k dispozícií aj „teleobjektív“, ktorý dokáže slúžiť aj ako 2 násobný zoom fotiek. Ten môžeš použiť. Nezabudni ale na to, že fotku priblíži len dvojnásobne. Ak budeš chcieť fotiť ešte bližšie, fotografia bude opäť nekvalitná. Ak máš ale iPhone 7 Plus, optický zoom sa neboj použiť.

TELEOBJEKTÍV - SVETAPPLE.SK

Čo sa týka HDR, tak k tomu sa úplne vyjadriť nevieme. Funkciu máme vypnutú, pretože samotná fotka trvá v tomto prípade dlhšie a pri ohňostroji ide o stotiny. Treba to ale vyskúšať aj s HDR. Pri fotení ohňostroja musíš skrátka trochu improvizovať.

HDR - svetapple.sk

HDR – svetapple.sk

To je v podstate z klasickej kamery všetko. Neboj sa vyskúšať stiahnuť aj nejakú tú aplikáciu z AppStore, ktorá má viac funkcií a viac možnosti nastavení, aj keď podľa nášho subjektívneho názoru kamera v iOS 10 prináša všetko potrebné na to, aby bol ohňostroj čo najlepší. Všetky naše tipy môžeš použiť aj napríklad pri natáčaní videa. Veď aj počas neho sa dá spraviť fotka, aj keď jej kvalita nebude ani zďaleka taká ako pri režime fotenia. Nezabudni, že tvoj iPhone má funkciu spomalených záberov pri 120-240fps a tiež dokáže natáčať časozberné videá. To sú všetko zaujímavé možnosti na experimentovanie.

Nakoniec ti už ale dáme radu, aby si to s tým fotením nepreháňal. Zážitky si treba užiť a nie ich dokumentovať. Sprav niekoľko fotiek, venuj sa tomu zopár minút, no nezabudni, že okolo teba bude tvoja rodina a priatelia a venuj sa aj im. Užívaj si spolu s nimi posledné chvíle v tomto roku a prvé chvíle v tom budúcom roku, ktorý na nás čaká už zajtra. Veď je to len raz do roka! Šťastný nový rok a nech sa vám splní všetko čo si prajete a všetko, čo sa nesplnilo v tomto roku. Redakcia www.svetapple.sk

iPhone - svetapple.sk

About The Author

Volám sa Róbert Hallon, mám 19 rokov a v súčasnosti som študentom štvrtého ročníka na súkromnej strednej umeleckej škole v Žiline kde študujem dizajn. Mojou záľubou sú Apple produkty s ktorými som spojený prakticky už takmer 10 rokov. Najradšej sledujem novinky z Apple a IT sveta. Rovnako tak sledujem nové trendy a špecialitou sú automobily, ktoré milujem rovnako ako Apple! Okrem iného som jeden zo zakladateľov www.svetapple.sk