O iPhone sa dlhé roky hovorí ako o jednom z najbezpečnejších smartfónov na trhu a určite to nie je náhoda. Toto zariadenie je jednak dostupné skoro pre každého a výrobca sa rok čo rok snaží priniesť do svojho operačného systému nové funkcie, aby si udržal túto dobrú reputáciu. Ako však upozornil portál Androidauthority, nie vždy všetko funguje presne poľa predstáv vývojárov.

Zahraničné médium sa konkrétne odvoláva na správu webu ArsTechnica, ktorého redaktori poukázali na to, že aktualizácia iOS 17.1 opravuje kritickú chybu zabezpečenia, kvôli ktorej nebolo možné naplno využívať funkciu „Privátna Wi-Fi adresa„, ktorá sa nachádza v iPhone už od vydania operačného systému iOS 14 z roku 2020. Bezpečnostní experti vo svojej správe zdôrazňujú, že kvôli prítomnej zraniteľnosti je táto funkcia vlastne úplne zbytočná. A trvá to už celé tri roky.

Aj keď si totiž používateľ aktivuje privátnu Wi-Fi sieť, jeho zariadenie naďalej zobrazuje skutočnú Wi-Fi adresu, čo môžu zneužiť napríklad hackeri. Ochrana v rámci operačného systému iOS je z tohto dôvodu narušená.

Čo je to Privátna Wi-Fi adresa? 

Pokiaľ neviete, na čo táto funkcia slúži, odpovedať na to je vlastne veľmi jednoduché. Predstavte si, že každé zariadenie, ktoré sa pripája ku vašej Wi-Fi sieti má určitý reťazec identity, ktorý slúži na konektivitu s internetom.

Súčasťou tohto reťazca je 12 znakov, ktoré pozostávajú z čísel a písmen, pričom ich úlohou je identifikovať, aký používate hardvér. Možno to poznáte aj pod pojmom MAC (Media Access Control) adresa, ktorý je v technologickom svete pomerne rozšírený.

Táto MAC adresa je trvalo naviazaná na vaše zariadenie, pretože je považovaná za statickú. Zmeniť sa dá jedine výmenou hardvéru sieťového rozhrania. Aj preto je možné cez obyčajnú MAC adresu sledovať ľudí v rámci rôznych Wi-Fi sietí. Našťastie sa to dá maskovať. Minimálne tak to sľubuje výrobca iPhonov.

Spoločnosť Apple ešte v roku 2020 predstavila vyššie spomínanú funkciu „Privátna Wi-Fi adresa„, ktorej úlohou je, aby so sieťou nezdieľala vašu MAC adresu od iPhonu, ale zobrazovala jej inú samostatnú MAC adresu, ktorá sa dokáže meniť pri pripájaní na rôzne Wi-Fi siete. Týmto trikom chcela spoločnosť Apple zamedziť tomu, aby vás mohol niekto sledovať.

Chyba v iOS robila túto funkciu zbytočnou celé tri roky 

No a teraz k tomu najdôležitejšiemu. Experti na bezpečnosť sa pozreli na funkciu „Privátna Wi-Fi adresa„, pričom zistili, že hoci táto služba skutočne s Wi-Fi sieťou zdieľala súkromnú adresu, stále žiaľ zdieľala aj adresu MAC, len na inom mieste.

Prečítajte si tiež  Hearthstone: Heroes of Warcraft vychádzajú konečne aj na iPhone

Človek, ktorý má v tomto smere trochu skúseností by údajne mohol bez problémov spomínanú MAC adresu z informácií o pripojení vyčítať. ArsTechnica dokonca dopĺňa, že aj extrémne bezpečný „Lockdown mode“, s ktorým prišiel iOS 16 minulý rok stále zdieľa vašu skutočnú MAC adresu. Zabezpečenie je teda totálne nefunkčné.

Je síce pravda, že funkcia aspoň sťažila jednoduché sledovanie vášho iOS zariadenia vo Wi-Fi sieti, no človek, ktorý by tieto dáta vedel reálne využiť by ich stále vedel nájsť na spomínanom inom mieste. Apple teda sklamal a zákazníkom nedokázal poskytnúť plnohodnotnú ochranu.

Čo je však najsmutnejšie, firma sa ku tejto téme zatiaľ nijako nevyjadrila, aj keď o nej veľmi dobre vedela. V operačnom systéme iOS 17.1 ju totiž napravila. A len tak mimochodom, túto funkciu dokážete využívať aj na vašich Apple Watch. Viac sme sa tomu venovali v samostatnom článku.

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -